Na hlavný obsah

Prítomnosť Zelenského na mierových rokovaniach s Ruskom nie je nevyhnutná, vyhlásil Trump

Ukrajinský prezident podľa neho sťažuje uzatvorenie dohody.

Prítomnosť Zelenského na mierových rokovaniach s Ruskom nie je nevyhnutná, vyhlásil Trump
Donald Trump. Foto: TASR/AP

Americký prezident v piatok (21. 2.) v rozhovore s Fox News uviedol, že nepovažuje za nevyhnutnú prítomnosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine. Šéf Bieleho domu zároveň vyhlásil, že Zelenskyj veľmi sťažuje uzatváranie dohôd.

„Už tri roky sa zúčastňuje na rokovaniach a nič sa neurobilo,“ povedal Trump o svojom ukrajinskom náprotivku v rozhovore s Fox News. „Takže si nemyslím, že je príliš dôležité, aby bol na stretnutiach,“ dodal.

„Sledoval som ho, ako rokuje bez kariet. Nemá žiadne karty a človeku je z toho zle. Už toho mám dosť,“ poznamenal americký prezident o Zelenskom.

Návštevu amerického ministra financií Scotta Bessenta v Kyjeve, pri ktorej Zelenskému predložili návrh dohody o ukrajinských nerastoch, Trump v rozhovore označil za „zbytočnú a tiež nebezpečnú cestu“ a potom prirovnal Ukrajinu k Pásmu Gazy.

O britskom premiérovi Keirovi Starmerovi a francúzskom prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, ktorí na budúci týždeň priletia do Washingtonu, Trump v rozhovore vyhlásil, že pre ukončenie vojny na Ukrajine neurobili nič. „Neurobili nič, žiadne stretnutia s Ruskom,“ vyhlásil Trump a dodal, že Macron je jeho priateľ a Starmer je „veľmi milý chlap“.

Opakované verbálne útoky

Trump v poslednom týždni na Zelenského slovne útočil opakovane. Ukrajinského lídra, ktorý stojí na čele krajiny, ktorá sa už tri roky bráni ruskej invázii, označil okrem iného za „diktátora bez volieb“ a nepravdivo naznačil, že vojnu začala Ukrajina.

Na Ukrajine platí od jej napadnutia Ruskom vo februári 2022 vojnový stav, ktorý voľby usporiadať neumožňuje.

Trumpova administratíva navrhuje Zelenskému dohodu, ktorá podľa neoficiálnych informácií požaduje práva na ukrajinské vzácne nerasty. Americká vláda podľa médií minulý týždeň predložila Kyjevu návrh dohody, ktorou by sa Ukrajina vzdala práva na časť svojho nerastného bohatstva, čím by USA vykompenzovala doterajšiu pomoc v obrane proti ruskej agresii.

Zelenskyj však dohodu odmietol s tým, že neobsahuje bezpečnostné záruky. Dodal, že Ukrajinu nemôže predať s tým, že podľa pôvodnej dohody by USA získali ukrajinské vzácne nerasty v hodnote 500 miliárd dolárov (cca 478 mld. eur) výmenou len za doteraz poskytnutú vojnovú pomoc. Táto suma navyše podľa Zelenského skutočnej výške americkej pomoci ani nezodpovedá.

Nerastné bohatstvo

Spojené štáty sa snažia znížiť svoju závislosť od Číny a získať na tento účel nové zdroje nerastných surovín. Ukrajina má ložiská 117 zo 120 najpoužívanejších minerálov a kovov na svete, pričom ložiská až polovice ukrajinských vzácnych zemín sa nachádzajú vo východnej časti krajiny, uviedol server BBC.

Dohoda by sa podľa BBC vzťahovala okrem iného na titán, urán a lítium. Tieto materiály sa používajú v rôznych priemyselných odvetviach vrátane lekárstva, letectva, športového vybavenia a šperkárstva.

Podľa serveru Axios teraz Američania predložili Ukrajine upravenú verziu dohody, zástupcovia Trumpovej administratívy medzitým prostredníctvom médií na Zelenského stále naliehajú, aby ju podpísal.

Konkrétne parametre upraveného návrhu nie sú jasné. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Mike Waltz k dohode povedal, že ide o „najlepšiu“ bezpečnostnú záruku, v akú mohla Ukrajina dúfať.

Okrem toho sa v utorok (18. 2.) v Saudskej Arábii prvýkrát oficiálne stretli americkí a ruskí ministri zahraničia Marco Rubio a Sergej Lavrov, aby prerokovali cesty k ukončeniu vojny na Ukrajine a budúcnosť americko-ruských vzťahov.

Zelenského na rokovanie neprizvali. Rubio však po stretnutí ubezpečoval, že s Kyjevom budú Američania tiež rokovať a mier musí mať podobu prijateľnú pre všetkých.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet