Ministri zahraničia krajín EÚ v pondelok (24. 2.) v Bruseli schválili 16. balík sankcií proti Rusku. Zameral sa okrem iného na lode z ruskej tieňovej flotily aj na obmedzenie vývozu hliníka z Ruska.
Balík obsahuje aj ďalšie obmedzenia pre osoby a spoločnosti, ktoré sa podieľajú na ruskej agresii voči Ukrajine. Práve na 24. február 2025 deň pripadá tretie výročie ruskej invázie.
Nové opatrenia by mali podobne ako v 15. súbore sankcií, ktorý schválili vlani v decembri, cieliť proti takzvanej tieňovej flotile zahraničných plavidiel. Tie prepravujú ruské ropné produkty. Na zozname je 73 nových lodí, najmä tankerov, celkovo by ich teda malo byť už viac ako 150.
Ide tiež o plavidlá, ktoré napríklad prepravujú muníciu zo Severnej Kórey. EÚ rozširuje kritériá, ktoré bude môcť použiť na uloženie sankcií vlastníkom a prevádzkovateľom tieňových flotíl vrátane kapitánov lodí.
Obmedzený bude aj vývoz hliníka z Ruska. Európska únia sa stále spolieha na Rusko, pokiaľ ide asi o šesť percent dovozu hliníka.
Zákaz dovozu hliníka bude postupne zavedený do jedného roka od prijatia balíka. Medzi ďalšie zákazy patrí vývoz chrómu a niektorých ďalších chemikálií, ako aj určitých plastov.
Nové sankcie mieria na ruské finančné inštitúcie a banky. Balík tiež obsahuje pozastavenie vysielacích licencií v EÚ pre osem ruských médií.
Na sankčný zoznam pribudne 48 jednotlivcov a 35 subjektov. Všetci budú teraz v dvadsaťsedmičke čeliť zmrazeniu majetku a jednotlivé osoby tiež budú mať zákaz cestovať do krajín EÚ. Tiež im nikto nesmie priamo alebo nepriamo poskytovať finančné prostriedky.
EÚ pozastavuje niektoré sankcie voči Sýrii
Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v pondelok v Bruseli tiež rozhodli o pozastavení niektorých sankcií proti Sýrii. Toto rozhodnutie je súčasťou úsilia Únie o podporu inkluzívnej politickej transformácie v krajine a jej rýchlej hospodárskej obnovy, rekonštrukcie a stabilizácie, píše sa vo vyhlásení Rady EÚ.
Európske krajiny začali sankčnú politiku prehodnocovať po decembrovom rýchlom a nečakanom zvrhnutí režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada ozbrojenými skupinami, ktorým dominuje Hajat Tahrír aš-Šám (HTS).
Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová však zdôraznila, že Európska únia bude priebežne vyhodnocovať situáciu v krajine a tento proces by sa mohol ešte zvrátiť, ak sa nové sýrske vedenie bude uberať „nesprávnym smerom“.
Sýrsky minister zahraničných vecí Asad Šíbání v reakcii vyhlásil, že dočasná vláda privítala rozhodnutie EÚ zmierniť sankcie v oblasti energetiky, dopravy a bankovníctva v snahe pomôcť obnove krajiny.