Víťazom predčasných parlamentných volieb v Nemecku sú kresťanskí demokrati z CDU/CSU. Kandidátom na nového kancelára je Friedrich Merz. V kampani presadzoval hospodársky rast, kritizoval migračnú politiku a podporoval Ukrajinu.
Do vysokej politiky vstúpil Friedrich Merz v roku 1989, keď sa stal poslancom Európskeho parlamentu. Po jednom funkčnom období v Bruseli ho zvolili do Bundestagu. Presadil sa tam ako odborník na ekonomiku.
Kto je Friedrich Merz, zisťoval v relácii Aktuálne :24 redaktor STVR Lukáš Bahník:
Politickú cestu mu však skrížila bývala nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa začiatkom milénia stala líderkou kresťanských demokratov. Vzájomné súperenie oboch štátnikov vyústilo v odchod Friedricha Merza do súkromného sektora.
Istý čas pracoval ako právnik aj hlavný poradca v medzinárodnej advokátskej firme. Tieto spoločnosti z neho podľa nemeckých médií spravili multimilionára.
Friedrich Merz sa po odchode Angely Merkelovej z politiky rozhodol v roku 2018 pre návrat. Po dvoch neúspešných kandidatúrach na post lídra Kresťanských demokratov ho na tretí raz zvolili.
„Budem to opakovať stále dookola – naši voliči nám dali príkaz a splniť ho v nemeckej politickej verejnosti, ale aj v Bundestagu, bude našou úlohou aj ako opozičnej strany. Budem sa snažiť splniť to zo všetkých síl,“ vyhlásil Friedrich Merz v roku 2021.
Jeho predvolebná kampaň sa sústreďuje na témy ako zníženie daní, dereguláciu aj podporu pracovného trhu.
„V Nemecku potrebujeme zásadnú daňovú reformu. Jej súčasťou musia byť nielen nízke sadzby, ale aj reforma daňovej štruktúry. Taktiež tí, ktorí v súčasnosti dostávajú príjem od štátu, hoci v skutočnosti sú schopní pracovať, by sa mali pripraviť na to, že v tomto systéme nebudeme pokračovať,“ prisľúbil Merz.
V otázke prisťahovalectva Friedrich Merz zastáva tvrdý postoj k nelegálnej migrácii. „Chceme opätovne zaviesť pojem ‚obmedzenie migrácie‘ do zákona o pobyte. Účelom tohto zákona je obmedziť a rovnomerne rozdeliť prisťahovalectvo v rámci Nemecka,“ uviedol.
V zahraničnej politike chce obnoviť dôveru kľúčových spojencov a zabezpečiť, aby Berlín pôsobil na globálnej scéne sebavedomejšie. Zároveň podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny a chce pokračovať v pomoci Kyjevu.