Západné sankcie nezatriasli ruskou ekonomikou tak, ako sa spočiatku očakávalo. Vojnový agresor síce bojuje s infláciou, no krajina našla iný ekonomický poháňač. Štátnu kasu najviac zapĺňa vojnový sektor a predaj energetických surovín na Východ. Podľa odborníkov sa skutočný rozmer balíkov sankcií ukáže až v budúcnosti.
Podľa oficiálneho vyjadrenia Kremľa funguje ruská ekonomika výnimočne dobre, je na úrovni Nemecka a západné sankcie na ňu dopad nemajú. Situácia v krajine však ukazuje niečo iné.
Ako vyzerá ekonomika Ruska po troch rokoch vojny, zisťovala v relácii Aktuálne :24 redaktorka STVR Diana Trnkusová:
„Ruská ekonomika od minulého februára stagnuje. Inflácia rastie. Za posledné tri roky rástla ruská ekonomika o jednu celú tri desatiny percenta ročne, čo sú spolu približne štyri percentá. Tento údaj ukazuje, ako sankcie poškodili potenciál rastu,“ uviedol Janis Kluge z Nemeckého inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti.
Inflácia v krajine je na úrovni desať percent. Spotrebiteľská inflácia sa však pohybuje až na 20 percentách. „Takto vysoká inflácia znamená bankrot. Najviac trpia malé a stredné podniky a stredná trieda obyvateľstva,“ vysvetlil bývalý poradca ministra hospodárskeho rozvoja Jevgenij Nádoršin.
Hoci Európska únia doposiaľ schválila 15 protiruských balíkov sankcií, regály v ruských obchodoch sú stále plné tovaru zo Západu. Sankcie na ruskú ekonomiku dopad majú, nie však okamžitý.
„Ak vnímame sankcie ako niečo okamžité, tak fakticky sa neprejavujú. Ale pokiaľ to vnímame na dlhú trať, tak sa prejavujú, prejavovať sa budú a pre Rusko to bude bolestivé,“ zhodnotil spolupracovník Slovenskej televízie v Rusku Jíří Just.
Ťahačom sú energetické suroviny
Ťahačom tamojšej ekonomiky je predaj energetických surovín. Rusko ich vyváža do Indie a Číny, kde sa vyhýba cenovému stropu, ktorý zaviedli západné krajiny. Do štátnej kasy prispievajú aj zvýšené dane.
„Ceny v obchodoch sú štyrikrát vyššie ako predtým, ale naše platy sa nezvyšujú. Ani naše dôchodky,“ povedal v ankete obyvateľ Ruska. Iný obyvateľ zas tvrdí, že ceny neuveriteľne vzrástli a to, čo sa deje s financiami v Rusku, je šialené.
Ekonomika nemusí zastaviť ruskú agresiu na Ukrajine. O tom vraj rozhodne len vôľa v Kremli. „Je nutné si uvedomiť, že to nezávisí od ekonomickej sily, dokonca ani od spokojnosti ruskej spoločnosti. Závisí to od jedného muža a tým mužom je Vladimir Putin,“ poznamenal Just.
Podľa spolupracovníka sa vôli Vladimira Putina bude musieť prispôsobiť ekonomika aj ruská spoločnosť.