Keňanky plánujú namiesto materstva sterilizáciu, cítia sa po nej slobodnejšie. Portál britskej verejnoprávnej televízie BBC píše, že ženy z tejto východoafrickej krajiny svoj prínos pre spoločnosť nevidia v úlohe matky a opatrovateľky.
Majú pocit, že ženské práva sú v ich krajine stále častejšie utláčané, o svojom tele chcú preto rozhodovať samé. Tvrdia, že tak lepšie vedia ovplyvniť svoju budúcnosť. BBC však upozorňuje, že sterilizácia ženy je trvalá a dá sa zvrátiť len veľmi ťažko.
Prečo je sterilizácia medzi Keňankami populárna, zisťovala v relácii Dobré ráno, Slovensko! redaktorka Jana Balková:
Medzi rokmi 2020 a 2023 ju podstúpilo takmer 16-tisíc tamojších žien. Údaje sú z kenského ministerstva zdravotníctva, nešpecifikujú však, koľko z týchto žien bolo pred sterilizáciou bezdetných.
Podľa jednej z lekárok, väčšinou ju podstupujú Keňanky, ktoré už majú niekoľko detí. Teraz sa zvyšuje aj počet tých, ktoré ani predtým dieťa neporodili. Niektoré z nich tvrdia, že sa chcú sústrediť napríklad na vzdelanie, ktoré by im inak spoločnosť umožnila len ťažko.
Podľa BBC ich v tom podporuje aj spolok Feministky v Keni, ktorý sa snaží ukončiť v krajine rodové násilie, ale aj sociálne siete, kde pribúdajú ženy, ktoré verejne zdieľajú svoje rozhodnutie a dôvody, prečo sa rozhodli pre sterilizáciu.
Rodové násilie na ženách je v Keni už dlhodobo problémom a je veľmi rozšírené. Znásilnenia zaznamenali vo všetkých sociálnych a etnických skupinách. Problémom sú podľa odborníkov hlboko zakorenené kultúrne normy a patriarchát v Keni.