Na niektorých kontajneroch na odpad pribudli nové nálepky. Majú informovať ľudí bez domova, aby v nich neprespávali. Obsah kontajnerov totiž často končí v lisovači smetiarskeho auta. V minulosti sa stalo viacero prípadov, kedy sa spanie v kontajneri na papier skončilo tragicky.
Posledný tragický prípad sa stal na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave približne pred dvoma rokmi.
“Do vozidla na zber odpadu bol vysypaný kontajner s osobou vo vnútri. Tá, žiaľ, zraneniam podľahla. Mestskí policajti, ktorí sú v častom kontakte s ľuďmi bez domova, boli nápomocní pri jej identifikácii,“ uviedla hovorkyňa Mestskej polície Bratislava Barbora Krajčovičová.
Ľudia bez domova prespávajú v kontajneroch najmä v zimnom období. Mnohí ani len netušia, aké to môže byť nebezpečné. Aj preto vznikli tieto nálepky. Zatiaľ sú nalepené iba na kontajneroch v Bratislave.
Prespávaniu ľudí bez domova v kontajneroch na odpad sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Natália Dvoranová:
“Zobrazenie kontajnera, človeka v ňom a následne proces toho. Je tu aj výstražná smrtka, práve preto, aby sme ľudí odlákali. Máme vytipované oblasti, kde vieme, že sa nám takéto niečo stáva častejšie. Komunikovali sme aj s terénnymi pracovníkmi, aby ľuďom prízvukovali, že je to životu nebezpečné,“ opísala hovorkyňa spoločnosti OLO Bratislava Zuzana Balková.
“Nevznikli len preto, aby si klienti teraz čítali nálepky že – aha, ten obsah, niečo sa s ním deje v smetiarskom aute. Ale aby aj občania vedeli o tomto,“ ozrejmila vedúca terénnej služby Depaul Slovensko Marcela Mosná.
Ľudia, ktorých sme sa v Bratislave pýtali, videli nálepku prvýkrát. Významu nie vždy porozumeli. Pred tým, ako smetiari vysypú kontajner, do každého nazrú.
“Vizuálne skontrolujú, že otvoria kontajner, ale ak je človek pod nejakými kartónmi, nemusia ho zbadať. Je veľmi dôležité si všímať aj tie, ktoré sú dostupné, že nie sú uzamykateľné,“ dodala Mosná.
Ak človek spozoruje, že v kontajneri niekto prespáva, mal by kontaktovať mestskú políciu na telefónnom čísle 159.