Na hlavný obsah

Infektológ Sabaka: Dodnes sa zdravotníci úplne nespamätali z množstva utrpenia, aké počas pandémie zažili

Zlom nastal s príchodom vakcín.

Infektológ Sabaka: Dodnes sa zdravotníci úplne nespamätali z množstva utrpenia, aké počas pandémie zažili
Lekár Peter Sabaka sa dáva očkovať proti chrípke. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Aj napriek tomu, že sa zdravotníci naučili ochorenie COVID-19 pomerne rýchlo a efektívne liečiť, dodnes sa úplne nespamätali z množstva utrpenia, aké počas pandémie videli. Povedal to infektológ Univerzitnej nemocnice Bratislava Peter Sabaka v rozhovore pre Aktuálne :24.

„Na čo sa nedalo zvyknúť, bolo to, s akým množstvom utrpenia sme sa stretávali a koľko mŕtvych a trpiacich sme ako zdravotníci videli,“ povedal Sabaka v deň, kedy sme si pripomenuli päť rokov od potvrdenia prvého prípadu ochorenia COVID-19 na Slovensku. Zdravotníci sa z toho podľa infektológa doposiaľ nespamätali.

Priznal, že zdravotníkov zaskočil najmä priebeh tohto ochorenia. „Zaskočilo nás, v akom vážnom stave boli pacienti s ťažkým a kritickým priebehom COVID-19. Aké vážne postihnutia pľúc majú,“ vysvetlil.

Už v priebehu prvého roka sa podľa Sabaku zdravotníci naučili toto ochorenie efektívne liečiť. „Pomerne rýchlo sme prišli s liečebnými postupmi, ktoré preukázateľne znižovali riziko, že pacient tomuto ochoreniu podľahne,“ dodal. Zdôraznil, že zlom nastal s príchodom vakcín.

„Bol to obrovský zlom jednak v boji s pandémiou a bol to veľký zlom aj čo sa týka pracovnej pohody zdravotníkov v nemocniciach. Keď sme sa zaočkovali, tak sme mohli k pacientom pristupovať s menšou opatrnosťou,“ priblížil.

Zbytočné obete tretej vlny pandémie

Mrzí ho, že sa nepodarilo zaočkovať viac ľudí zo zraniteľnejšej populácie, ako to bolo napríklad v Dánsku či Portugalsku. „Tam ako keby tretia vlna ani nebola. Nemocnice ju zvládli bez problémov a počet obetí bol relatívne malý,“ povedal Sabaka.

Na Slovensku počas tretej vlny pandémie koronavírusu podľa odhadov zomrelo od päťtisíc do sedemtisíc ľudí. „To sú v podstate zbytočné obete, ktoré nemuseli zomrieť, keby sa nám podarilo lepšie zvládnuť očkovaciu kampaň,“ dodal.

Aj keď dnes už o ochorení COVID-19 môžeme podľa virológa Borisa Klempu hovoriť ako o jednom z bežných respiračných ochorení, mnohých pacientov naďalej trápi takzvaný dlhý covid či postcovidový syndróm.

„Postcovidový syndróm je súbor rôznych ochorení, ktoré môžu mať veľmi variabilné prejavy. Môže ísť o únavu, pocit ťažšieho sústredenia, nespavosť, vypadávanie vlasov či horšia tolerancia fyzickej námahy,“ vysvetlil Sabaka.

Jeho liečba je podľa infektológa pomerne náročná, pretože chýba overený liek. „Povzbudivé je, že väčšina ľudí, ktorí trpia príznakmi dlhodobého covidu, sa ich časom zbavuje. Príznaky sú miernejšie, miernejšie až raz celkom zmiznú,“ priblížil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko