Zamestnanci sociálnych služieb protestovali. Chcú vyššie platy. Mnohí z nich zarábajú menej ako je minimálna mzda. Ministerstvo financií žiadajú, aby na zvýšenie platov našlo peniaze.
V centre sociálnych služieb v Žilinskom kraji zarába pod úrovňou minimálnej mzdy takmer polovica zo 121 zamestnancov. Majú menej ako 816 eur v hrubom. Podobná situácia panuje v zariadeniach po celom Slovensku.
„Som ošetrovateľka. Dlhodobo pracujem v sociálnej sfére a študujem sociálnu prácu. S aktuálnym platom, ktorý dostávam, sa mi ako samoživiteľke žije veľmi zle,“ hovorí Marieta Koščíková zo Špecializovaného zariadenia a zariadenia pre seniorov Arcus.
„Veľa zamestnancov musí mať ešte druhú prácu alebo brigádu, aby si zlepšili životný, ani to tak nemôžem nazvať, štandard,“ vysvetľuje Beáta Neupauerová z Centra sociálnych služieb Domov pod Tatrami.
„Práca je úžasná, pretože pomáhame starším ľuďom. Chránime ich s kolegyňami, robíme všetko, čo sa dá, čo je v našich silách. S rodinami máme úžasné pomery. Čo sa však týka platu, je to horšie a práce je čoraz viac,“ uvádza Zuzana Barutová z Centra sociálnych služieb Orava Tvrdošín.
Protestu zamestnancov sociálnych služieb sa v Správach venovala redaktorka Miriam Čerešníková:
Dlhodobo ignorovaní
Nedostatočné mzdy a takmer žiadne benefity predstavujú podľa odborárov problém, ktorý štát dlhodobo ignoruje. Zamestnanci sociálnych služieb preto vyzvali vládu, najmä ministra financií, aby našiel peniaze na vyššie mzdy.
„V zariadeniach sociálnych služieb pracuje celý rad vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Potierame náročnosť práce aj dosiahnuté vzdelanie tým, že zamestnancom doplácame do úrovne výšky minimálnej mzdy. Siaha to až do 4. platovej triedy, čo je teda nežiaduce,“ hovorí predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníckych a sociálnych služieb Anton Szalay.
„Táto situácia si vyžaduje krízové riešenia. Vyzývame teda vládu, aby zaradili opatrovateľky do tretej platovej triedy,“ uvádza podpredsedníčka Komory opatrovateliek Slovenska Iveta Ždiľová.
Protest zamestnancov sociálnych služieb podporila aj opozičná SaS. „Keď bol minister práce v opozícii, často hovoril o tom, že je potrebné, aby sa tabuľkové platy začínali minimálne na úrovni minimálnej mzdy. To vlastne do dnešného dňa neurobil,“ vysvetľuje poslankyňa Martina Bajo Holečková (SaS).
„Zamestnávateľmi v oblasti sociálnych služieb sú mestá, obce alebo neverejní poskytovatelia a v ich kompetencii sú aj platy zamestnancov. Ako je už známe, ministerstvo práce v spolupráci so všetkými zainteresovanými stranami pripravuje reformu financovania sociálnych služieb,“ píše sa v stanovisku rezortu.
„Ministerstvo financií nám na otázku, či plánuje zvýšiť platy zamestnancov sociálnych služieb, neodpovedalo,“ dodáva predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik.