Po vyše troch rokoch ruskej agresie sa ukrajinská ekonomika sotva drží nad vodou, takmer všetky jej ukazovatele klesajú. Čo však stúpa, je síce malý, ale stále rastúci počet turistov, ktorí chcú vojnovú apokalypsu vidieť na vlastné oči. Časť Ukrajincov ich víta. Iní vojnový turizmus kritizujú.
Väčšina turistov hľadá pokojný dovolenkový raj, no sú aj dovolenkári, ktorí dávajú prednosť vojnovému peklu. „Budúci týždeň príde na návštevu Charkova muž z Japonska. Mali sme turistov z Malajzie, Hong Kongu, máme aj záujemcov z Argentíny či z Peru,“ hovorí zakladateľ War Tours Ukraine Dmytro Nykyforov.
Časť Charkovčanov, ktorí žijú len 40 km od ruských hraníc a takmer denne na nich Rusi útočia, takúto turistiku víta. Prináša do prázdnej mestskej pokladnice peniaze, no nielen to. Obyvatelia sa tešia, že ich príbehy sa šíria ďalej do sveta. Niekedy však priznávajú, že im vadí pohľad turistov, ktorí vojnovú oblasť vnímajú iba ako atrakciu.
Turizmu na Ukrajine sa v Správach venovala redaktorka Anna Síposová:
Charkovská cestovná agentúra, ktorá ponúka turistom prehliadku vojnovej apokalypsy, zo ziskov podporuje obrancov. „Po zaplatení výdavkov posielame všetko vojakom, našim priateľom, ktorí bojujú v prvej línii,“ vysvetľuje Dmytro.
Ruka v ruke s vojnovou turistikou ide aj dobrovoľnícka turistika, či už na Ukrajine, alebo v Iraku. „Dal som im podmienku – vezmem vás tam a ukážem vám to, ale nemôžem garantovať 100-percentnú bezpečnosť. Musia si uvedomiť, že ide o krajinu, kde sa môže stať čokoľvek. Zároveň si museli prispieť finančne. Od každého som zobral dvetisíc eur, za čo sme nakúpili potrebné veci do utečeneckých táborov,“ dodáva humanitárny pracovník z Vašej Charity Tony Frič.
Vojnoví dovolenkári však nie sú na Ukrajine prvými netradičnými turistami. Sarkofág jadrovej elektrárne v Černobyle navštívilo pred vojnou v priemere tisíc návštevníkov denne.