Daňové pravidlá sa menia takmer každý rok. Len termín zostáva rovnaký, 31. marec je tu onedlho. Na čo nesmieme zabudnúť pri daňovom priznaní za rok 2024?
“Povinnosť podať priznanie má v podstate každý, kto mal príjmy za predchádzajúci rok, za rok 2024, vo výške polovičky nezdaniteľnej čiastky, čo je v podstate 2 863,24 eur,“ ozrejmila daňová poradkyňa Mária Sameková.
Ak ste mali len príjem zo závislej činnosti a v termíne ste požiadali zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, priznanie nepodávate. Musíte ho podať, ak ste zamestnávateľa nestihli požiadať alebo ste dosiahli danú čiastku a mali aj iné zdaniteľné príjmy.
“To je aj dosť častá chyba, čo si daňovníci neuvedomujú, že mali nejaký jednorazový príjem. Napríklad predali nehnuteľnosť, ktorá nebola oslobodená alebo mali predaj cenných papierov,“ upozornila Sameková.
Ďalšou častou chybou je podať papierové priznanie. Ak niekto má povinnosť podať ho elektronicky či podať priznanie na nesprávnom tlačive, alebo si nesprávne zatriediť príjmy. Čo ak daňovník nestíha termín priznania k 31. marcu?
“Ak má nejaký problém s týmto termínom, tak samozrejme, môže si tak, ako aj po predchádzajúce roky oznámením posunúť tento termín, a to až o tri mesiace. V prípade, že má príjmy zo zahraničia, tak až o šesť mesiacov,“ pripomenula Sameková.
Daňovým priznaniam sme sa venovali v relácii Peniaze:
Nestačí daňové priznanie len podať
Ak má daňovník povinnosť komunikovať elektronicky, aj toto oznámenie podáva elektronicky, a to do 31. marca. Sám si určí náhradný termín ku koncu apríla, mája či júna. Daňové priznanie nestačí len podať, treba daň aj jednorazovo zaplatiť. Daňovník splní termín, ak sú mu v deň lehoty peniaze odpísané z účtu.
Nie je podstatné, kedy sú pripísané na účet finančnej správy. Čo sa týka zrýchlenej platby, daňoví poradcovia odporúčajú postup banky si vopred preveriť. “Mnohé banky neumožňujú túto zrýchlenú platbu na účty štátnej pokladnice,“ upozornila Sameková.
Zákon v minulom roku zaviedol minimálnu daň. Jej výška závisí od obratu. Na rozdiel od bývalých daňových licencií sa týka len právnických osôb.
Na 60-tisíc eur sa zvýšila hranica zdaniteľného príjmu pre inštitút mikrodaňovník. Naďalej musel podnikať celý rok a nesmel mať transakcie s prepojenými osobami, teda napríklad pôžičku v skupine či faktúru od otca.
Fyzická osoba za to získa možnosť výhodnejšie odpisovať a umorovať minulé straty. Kto účtuje v podvojnom účtovníctve aj výhodnejšiu tvorbu opravných položiek k pohľadávkam a odpis pohľadávok. Zmenila sa aj sadzba dane z dividend.
“Od 1. januára 2024 nám novela zákona priniesla zmenu, kde sa zvýšila táto sadzba zrážkovej dane s podielom na zisku na 10 percent. Týka sa však len zisku, ktorý bol vykázaný po 1. januári 2024, to znamená za rok 2024,“ ozrejmila Sameková.
No a poslednou zmenou je, že sa pri splnení zákonných podmienok za minulý rok ako nepeňažný príjem nezdaňuje získanie zamestnaneckých akcií.