Na hlavný obsah

Desiatky vystrašených chovateľov protestovali v obci na juhu Slovenska proti zabíjaniu neinfikovaných zvierat

Zvieratá, ktoré sú nakazené, trpia.

Desiatky vystrašených chovateľov protestovali v obci na juhu Slovenska proti zabíjaniu neinfikovaných zvierat
Ilustračná snímka. Foto: STVR

V postihnutom chove v obci Baka pokračujú v usmrcovaní zvierat, v ďalších chovoch sa zamestnanci starajú o zvieratá, ktoré budú musieť utratiť.

Prešiel už takmer týždeň odkedy potvrdili výskyt vysoko infekčného ochorenia slintačky a krívačky v troch obciach na Juhu Slovenska. V utorok (25. 3.) k nim pribudla ďalšia. Vo Veľkej Lúči (mestská časť obce Lúč na Ostrove) sa v stredu (26. 3.) pre usmrcovanie zvierat protestovalo.

Situácii na farmách sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Marína Opálková:

Bezpečnostné zložky, deratizátori a sem tam nejaké vozidlo. Inak pred bránou do farmy, v ktorej je nákaza už takmer týždeň, panuje pokoj.

V Ňárade a v Medveďove, kde potvrdili nákazu slintačky a krívačky, je zatiaľ ticho. S usmrcovaním zvierat tu ešte nezačali.

„V súčasnosti sa musíme starať o zvieratá, ktoré tu sú. Čakáme, kedy príde mobilná likvidačná jednotka. Je to vec, ktorú organizuje štát, nie my, takže musíme čakať. Za to obdobie sa naši ľudia starajú o zvieratá,“ priblížil hovorca spoločnosti Naše farmy Maroš Sýkora.

„Dnes by malo byť ukončené utrácanie jedného ohniska, zajtra nastupujeme ďalej. Zvieratá v týchto ohniskách boli núdzovo zavakcinované, takže vylučovanie tohto vírusu sa tam znížil na absolútne minimum,“ informoval ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý.

Pre zamestnancov je momentálna situácia psychicky náročná. „Ľudia sa starali o zvieratá od malička a teraz vedia, že budú zlikvidované. Navyše, zvieratá, u ktorých sa prejavila nákaza, majú bolesti, trpia, takže pre ľudí je to naozaj niečo príšerné,“ opísal Sýkora.

Chovatelia protestovali

Na opačnom konci reštrikčnej zóny sa situácia vyostrila. Vo Veľkej Lúči sa stretli desiatky vystrašených chovateľov, aby vyjadrili svoje znepokojenie nad zabíjaním neinfikovaných zvierat.

„Pamätám sa, ako malé dieťa môj otec bol tri týždne uzavretý na farme. Nemohli ani von, ani dovnútra a po troch týždňoch to dokázali – zlikvidovať a nezabíjali zdravé zvieratá,“ uviedol starosta obce Holice Ľudovít Iván.

„Urobia jeden test a keď je jeden pozitívny, žiadne kontrolné testy sa nevykonávajú, ale zabíjajú sa zdravé zvieratá a vieme, že sú alternatívy. Samozrejme, každý rozumie, že situácia je vážna, ale nie toto, to je nehumánne, neetické,“ povedala protestujúca Gabriela.

Na umiernenom proteste sa objavila aj pani Tamara, ktorá pracovala na farme v obci Baka, kde sa vírus objavil. Aj jej domáce zvieratá museli byť utratené.

„Zobrali im všetkým krv, spravili im testy, ani jedno nebolo pozitívne. Každé jedno zvieratko, ktoré som mala na svoje meno, mala som ich veľmi rada, boli môj život,“ prezradila Tamara.

„Plne chápem, že pre ľudí to veľakrát nie je príjemné, ale chcem ubezpečiť všetkých, že ani pre nás to nie je vôbec jednoduché a jednoducho musíme sa s touto nákazou vysporiadať,“ reagoval Chudý.

Protestovať chcú chovatelia z okolia Lúča na Ostrove aj vo štvrtok (27. 3.).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet