Podľa statikov ich mali zrovnať so zemou, no napokon ich opravili. Kostoly, ktoré na východe Slovenska zasiahlo zemetrasenie, sa podarilo zachrániť. Domáci hovoria o zázraku.
Spomienky obyvateľov v Jankovciach i v Nižnej Sitnici na 9. október 2023 sú takmer navlas rovnaké. Najprv ratovali vlastné rodiny a domy, až potom prišiel rad na kostoly.
„Príbytky sme mali zničené, takisto aj kostol, pre nás taká nádej do života. Ľudia sem chodili a plakali, čakali sme každú chvíľu, že to celé spadne,“ povedal kurátor farnosti v Nižnej Sitnici Martin Maguščák.
„Ako keby sa nám ten pôvodný život zrútil. Nikto nevedel, čo bude ďalej. Najviac poškodená bola klenba vo svätyni, tam bol pokles meter a pol,“ priblížil kostolník vo farnosti Jankovce Milan Metiľ.
Opravám kostolov po zemetrasení na východe Slovenska sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Ivana Leferovičová:
Opravy neboli lacné
Hlboké trhliny, vážne poškodené múry a zničený interiér. Prvotný verdikt statikov navrhoval zbúranie. V prípade kostola v Jankovciach z 18. storočia však boli proti aj pamiatkari. Detailný posudok s 3D skenmi napokon priniesol do oboch farností nádej.
„Oba kostoly sa dajú zachrániť. Posudok to jasne povedal, aj keď ide o veľmi výrazné poškodenia. Opravy nebudú lacné,“ povedal koordinátor pomoci statikov pre postihnuté obce Viliam Hrubovčák.
V sitnickom kostole vyšli na 350-tisíc eur, väčšinu financoval Arcibiskupský úrad a pomohli aj zbierky. Kostol v Jankovciach opravili za 200-tisíc. Polovicu sumy odklepol aj rezort kultúry. „Z jasného strhnutia to bolo, že všetko sa dá opraviť,“ dodal kostolník Milan Metiľ.
„Prvá iskierka nádeje vyšla vtedy, keď nám firma povedala, že do toho ide. V jeden deň tu robilo aj 50 ľudí,“ priblížil Martin Maguščák. Milan Metiľ dodal, že išlo o štyri mesiace intenzívnej a dennej práce.
Sitnický kostol opravovali polroka. Jankovčania prišli o rímsu, Sitničania sa rozlúčili s dvanástimi apoštolmi pri obetnom stole. Ničivé zemetrasenie pripomína nástenka. Ukazuje ťažkú cestu k výsledku. Bude mementom nešťastia, ale zároveň dôkazom nádeje miestnych veriacich.
„Dvadsiateho štvrtého na Božie narodenie, tak ako sa narodil Boh, sa znovuzrodil aj náš chrám,“ povedal kostolník Milan Metiľ.