Poľnohospodári žiadajú chovateľov, aby zodpovedne plnili preventívne opatrenia proti šíreniu vírusu slintačky a krívačky. V hre je podľa nich potravinová bezpečnosť. Zavádzanie opatrení a prevenciu podľa veterinárov komplikujú nelegálne chovy, ktoré objavujú neďaleko ohnísk nákazy.
Opatrenia, ktoré majú zastaviť šírenie slintačky a krívačky, odhalili podľa ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer-SD) desiatky až stovky domácich čiernych chovov. Ide o také chovy, ktoré nemajú registráciu v štátnej veterinárnej a potravinovej správe.
„Je to veľký problém z pohľadu šírenia tejto nákazlivej choroby a musíme to zastaviť. To vieme len tak, že vieme kde, aké chovy máme,“ povedal Takáč.
Majiteľ ovčej farmy v banskobystrickom okrese, ktorý má chov riadne registrovaný, hovorí, že v prípade neregistrovaných chovov ide väčšinou o také, v ktorých sú jeden, dva alebo len tri jedince.
„Podľa mňa ten dôvod neregistrácie spočíva v tom, že ľudia si myslia, že to je veľmi náročné, hoci je to veľmi to jednoduché. Tiež si myslia, že to obnáša aj nejaké zvýšené kontroly, ale ono to tak vôbec nie je,“ povedal Ján Palúch z ovčej farmy Priechod.
Neregistrovaným chovateľom sa v Správach venoval Radoslav Šebo:
Nelegálnych chovateľov našli aj na Záhorí
Minister pôdohospodárstva tvrdí, že niekoľko neregistrovaných chovov hovädzieho dobytka našli veterinári aj neďaleko ohniska na Záhorí, a to vďaka trasovaniu kontaktov.
Ústredný riaditeľ štátnej veterinárnej a potravinovej správy pritom poukázal na to, že podobná situácia nastala aj minulý týždeň v Bake v dunajskostredskom okrese.
„Kde z 36 chovov bolo 17 neregistrovaných. Aby ste vedeli prijať kvalifikované rozhodnutie na to, čo idete robiť ďalej, musíte najprv vedieť, čo tam vôbec máte,“ vysvetlil riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martin Chudý.
„My nie sme obec, kde sa vo významnej miere chovajú nejaké zvieratá. Sporadicky sem-tam v nejakom dvore. Myslím si, že to nie je až v takom veľkom počte, ako na južnom Slovensku,“ povedal starosta obce Plavecký Štvrtok Radoslav Benkovič.
Potvrdil, že obec v utorok (1. 4.) dohľadala sedem drobnochovateľov, ktorí registrovaní neboli. Veterinári už o nich vedia. Neregistrované chovy považujú za problém aj v poľnohospodárskej komore. Snahu zastaviť šírenie nákazy slintačky a krívačky to podľa nich komplikuje.
„Evidencia zvierat a vystopovateľnosť je skutočne dôležitá. To si nemáme čo vymýšľať,“ povedal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.
„Keď predávam nejaký dobytok, tak ho veterinárne kontrolujeme. Nemôžem ho predať bez toho, aby o tom štátna veterinárna správa nevedela. Ten, kto ho kupuje, vie, že pokiaľ som registrovaný chovateľ, tak ten chov je kontrolovaný veterinárom,“ dodal Ján Palúch.
Vedenie komory, ale aj agrorezort na neregistrovaných chovateľov apelujú, aby si chov hospodárskych zvierat dodatočne zaregistrovali. Ak si svoju povinnosť, ktorú majú zo zákona, nesplnia, hrozí im pokuta do 400 eur.