Pokiaľ nedôjde k dohode a americké clá zostanú v platnosti, HDP Slovenska má namiesto očakávaných takmer dvoch percent rásť iba o 0,5 percenta. V reakcii na ohlásené clá to vo štvrtok (3. 4.) uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
Clá na automobily vo výške 25 percent a 20-percentné celoplošné clá na výrobky z Európskej únie zavedené prezidentom USA Donaldom Trumpom môžu v tomto roku znížiť rast hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska o 0,5 percentuálneho bodu. Naplno sa však prejavia v roku 2026.
„Eskalácia v podobe plošnej obchodnej vojny znamená, že kumulatívne dosahy na slovenskú ekonomiku by sa mohli v terajšej situácii takmer zdvojnásobiť oproti clám, ktoré by zasiahli iba produkciu automobilov,“ uviedol Kočiš.
Aktuálne riziko poklesu slovenského HDP sa tak pohybuje kumulatívne na úrovni 2,5 percenta až troch percent v horizonte troch rokov (2025 – 2027),“ priblížil Kočiš. Zmeny môžu priniesť ešte najbližšie týždne a očakávané vyjednávania medzi EÚ a USA.
Clá zasiahnu export aj trh práce
Už teraz je však podľa analytika jasné, že clá prinesú stratu stoviek miliónov eur ročne v exportoch, resp. celkovej ekonomickej aktivity. Budú mať citeľný negatívny dosah aj na trh práce v podobe nárastu nezamestnanosti o niekoľko desatín percentuálneho bodu.
Kočiš dodal, že dosah ohlásených ciel uvidíme najviac v budúcom roku 2026. V tomto roku, podobne ako v roku 2027, by mali clá znížiť rast HDP o 0,5 percenta. Pripomenul, že pred prijatím odvetných opatrení ešte existuje časový priestor na vyjednávanie či zváženie všetkých vplyvov.
Z pohľadu EÚ by sa podľa analytika mala hlavná pozornosť zamerať na domáce európske obchodné bariéry a posilnenie konkurencieschopnosti.
Téme sa v Správach venoval aj redaktor Radoslav Šebo: