Na hlavný obsah

Na prahu dôchodku sa pani Emílii zrútil svet. Hoci pracovala, Sociálna poisťovňa jej nezarátala sedem rokov

Nikto ju neupozornil, že si musí odvody zaplatiť sama.

Na prahu dôchodku sa pani Emílii zrútil svet. Hoci pracovala, Sociálna poisťovňa jej nezarátala sedem rokov
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Pracujeme preto, aby sme si na starobu užívali svoj zaslúžený dôchodok. Slovenské dôchodky sú však v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami pomerne nízke. To je aj prípad pani Emílie z Partizánskeho.

Roky ťažko pracovala a opatrovala bezvládnu osobu, aby neskôr zistila, že Sociálna poisťovňa jej do dôchodku nezapočítala sedem rokov.

Prečo Sociálna poisťovňa klientke nezapočítala do dôchodku niekoľko rokov, zisťoval v relácii Občan za dverami redaktor STVR Andrej Bálint:

Pani Emília Maszayová má 73 rokov. Dlhé roky pracovala vo fabrike na výrobu odevov. Neskôr sa dala na opatrovanie. Do svojej starostlivosti dostala ťažko zdravotne postihnutú Annu. Keďže miera jej funkčnej poruchy bola 80 percent, bola zbavená svojprávnosti a zodpovedala za ňu pani Emília. Svoju zverenkyňu opatrovala u seba doma 24 hodín denne sedem dní v týždni.

„O túto osobu nebolo dobre starané. Bola v starom rodičovskom dome zamknutá, zavretá. Jej sestra, čo sa mala o ňu starať, mi ju ponúkla, aby som sa o ňu starala,“ priblížila dôchodkyňa Maszayová.

„Ja som sa starala o celkom bezvládnu osobu, bola o rok odo mňa staršia. Bola celkom bezvládna, robila všetko do postele, musela som ju česať, kúpať, všetko,“ dodala.

Chýbajúce roky

Pani Emília sa o svoju zverenkyňu starala od roku 1993 do roku 2003. Jej nadriadený bol zamestnanec vtedajšieho Okresného úradu odboru sociálnych vecí v Partizánskom.

„Aby to bolo všade evidované, aby som to mala platené, musela som ísť na úrad práce, tu v Partizánskom. So všetkým bol spokojný, chodil každý rok na kontrolu a povedal mi, že všetko sa mi bude riadne počítať do dôchodku, aby som sa nebála, vykonávam si riadnu prácu,“ opísala Maszayová.

V roku 2003 pani Emília ukončila opatrovanie a o dva roky neskôr sa rozhodla ísť do penzie. „A keď prišlo k lámaniu chleba, o dôchodok, tak sa mi zrútil svet,“ poznamenala Maszayová.

Sociálna poisťovňa jej do dôchodku nezapočítala sedem rokov z desiatich, počas ktorých sa starala o bezvládnu Annu.

„Z dávkového spisu vyplýva, že pani Maszayová nebola v uvedenom období zamestnaná a opatrovanie o inú osobu vykonávala dobrovoľne,“ vysvetlil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Neznalosť zákona či vovedenie do omylu

Sociálna poisťovňa pani Emílii nemala z čoho za toto obdobie vypočítať dôchodok. Neznalosť zákona alebo vovedenie do omylu? Pani Emília hovorí, že svojho nadriadeného sa pýtala, či sa jej odpracované roky započítajú do dôchodku.

„Od roku 2000 – 2003 už som si platila sama, lebo ma pán riaditeľ zavolal, že už štát nebude od nás odvádzať, že si musíme sami do poisťovne platiť. Tak tým pádom, som si tie tri roky platila sama. Ale sedem rokov od začiatku, od 1. 8. 1993 do 1. 1. 2000, tie mi chýbajú,“ objasnila Maszayová.

„Ona sama nebola dobrovoľne dôchodkovo poistená. To znamená, že si tieto odvody neodvádzala ani sama. Nemala s nikým podpísanú zmluvu, nemala zmluvu podpísanú ani s úradom práce,“ ozrejmil nezávislý advokátsky koncipient Matúš Száraz.

„Nebola ani zamestnancom ústavu sociálnej starostlivosti, čiže v podstate túto činnosť vykonávala dobrovoľne na základe vlastného rozhodnutia a pravdepodobne si neustrážila to, že v tom momente za ňu nikto odvody neodvádzal,“ dodal.

„Zo zisťovania v informačnom systéme riadenia sociálnych dávok vyplýva, že klientke poskytoval Okresný úrad v Partizánskom príspevok pri starostlivosti o blízku osobu a neskôr Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Partizánske peňažný príspevok za opatrovanie. V súvislosti s uvedenou poberanou dávkou a príspevkom nebola klientka zamestnancom okresného úradu ani zamestnancom úradu práce,“ znie v písomnom stanovisku Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Súd dal za pravdu poisťovni

Pani Emília dala Sociálnu poisťovňu na súd. Tvrdí, že ju nikto neupozornil, že si má odvody v tom období platiť sama. Súd dal však za pravdu Sociálnej poisťovni. Podľa nej bol problém v tom, že Anna, o ktorú sa pani Emília starala, nebola jej blízka osoba.

„Nakoľko ste sa starali o pani Annu, s ktorou nie ste v žiadnom príbuzenskom pomere, dobu starostlivosti o blízku osobu nehodnotíme pre účely dôchodkového poistenia,“ reagovala v liste z roku 2005 Sociálne poisťovňa.

„Na dôchodkové účely sa ako doba zamestnania započítava doba osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v ústave sociálnej starostlivosti alebo obdobnom zariadení,“ informoval Kontúr.

„Blízkou osobou sa v danom čase rozumelo podľa vyhlášky toho času ešte Federálneho ministerstva práce. Rozumie sa tým manželia, rodičia, deti, starí rodičia, súrodenci, nevesta. Ale opatrovaná osoba a sťažovateľka neboli v žiadnom takomto vzťahu,“ doplnil Száraz.

„Pani sa mohla domnievať, že má splnené všetky podmienky na to, aby mohla mať započítanú dobu pre účely výpočtu dôchodku, aj tú, kedy opatrovala cudziu osobu. Avšak opatrovanie cudzej osoby nie je takou prácou, ktorá by mohla byť dôchodkovo poistená,“ zhodnotila nezávislá advokátka Martina Mészáros Bariaková

„Inak povedané, možno sa domnievať, že keby sa starala napríklad o súrodenca, tak sa jej tie roky započítavajú,“ podotkol Száraz.

Čo na to odborníci?

Pani Emília poberá dôchodok vo výške približne 470 eur. Chýbajúcich sedem rokov jej ho znížilo o zhruba 100 eur mesačne.

„Ale tie peniaze mi chýbajú, lebo ja si musím naťahovať to jedno euro, či si môžem toto kúpiť a veľa dávam za lieky,“ skonštatovala Maszayová.

„Celé toto vnímam ako sociálny, právny a etický problém, kde vychádzame z právneho stavu dlhšieho časového obdobia viac ako 20 rokov. Základný problém je v tom, že sa zo zákona rieši rodinný pomer opatrovanej osoby,“ posúdil odborník na dôchodky Igor Horváth.

„Kebyže si túto situáciu premietneme do dnešných rokov, tak stále to platí takisto. Ak opatrujem blízku osobu, ktorá mi nie je nejakým rodinným putom so mnou spojená, tak sa mi tie roky nezapočítavajú do dôchodku,“ uviedla Mészáros Bariaková.

„V súčasnosti si myslím, že už by takáto situácia nemala vzniknúť, pretože opatrovatelia sú v pracovnom pomere s oprávnenými inštitúciami, ktoré poskytujú takéto opatrovateľské starostlivosti,“ dodala.

Peňazí sa zrejme nedomôže

Či ste poistení, či za vás zamestnávateľ odvádza odvody, alebo či sa vám roky započítavajú do dôchodku, si vie každý zistiť na stránke Sociálnej poisťovne v časti Elektronický účet poistenca. V prípade pani Emílie jej chýbajúcich sedem rokov v dôchodku zrejme už nikto nevráti.

„Môžem sa domnievať, že v situácii, v ktorej sa ocitla pani, nie je možné domôcť sa ani započítania tejto doby do dôchodkového poistenia, kedy pracovala tým spôsobom, ako bolo zistené. A teda asi stav je už nezvratný,“ domnieva sa Mészáros Bariaková.

„Myslím, že sa možno obrátiť na určité inštitúcie, možno Ústavný súd, kde túto skrivodlivosť, alebo tento problém, treba nejakým spôsobom opísať. Pretože naozaj, nemyslím si, že treba skúmať rodinné vzťahy. Treba skúmať, že či starostlivosť bola taká aká mala byť,“ skonštatoval Horváth.

„Veľkú krivdu cítim. Lebo ja som ozaj svoju robotu robila. Bolo mi všetko sľúbené tak, ako keď maslo na chleba natierate. Mne na dnešné pomery je všetko drahé, mne tie peniaze chýbajú. Len to potrebujem, nech sa mi zaplatí to, čo som robila,“ uzavrela Maszayová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko