Nové americké clá na dovoz z mnohých krajín sveta predstavujú významné riziko pre svetové hospodárstvo v čase jeho obmedzeného rastu. Podľa agentúr Reuters a AFP to vo štvrtok (4. 4.) vyhlásila šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová. Zároveň vyzvala krajiny zasiahnuté dovoznými poplatkami, ktoré v stredu vyhlásil americký prezident Donald Trump, aby situáciu ďalej neeskalovali a rokovali s USA o znížení obchodného napätia.
Trump oznámil plošné clá prakticky na všetok dovoz do USA. Základná sadzba je desať percent a platiť začne od soboty 5. apríla. Na niektoré krajiny sa však budú vzťahovať clá vyššie, ktoré americká vláda označuje za recipročné. Podľa Trumpa reagujú na nespravodlivé clá vyberané týmito krajinami pri dovoze tovaru z USA. Tieto clá začnú platiť od 9. apríla. Napríklad pri tovaroch dovážaných z Európskej únie bude poplatok predstavovať 20 percent.
Georgievová vo svojom doteraz najostrejšom hodnotení Trumpových colných bariér uviedla, že „jasne predstavujú významné riziko pre globálny výhľad v čase pomalého rastu“. MMF podľa nej na podrobnom hodnotení vplyvov colných opatrení zatiaľ pracuje.
„Je dôležité predísť krokom, ktoré by ďalej poškodili svetové hospodárstvo. Apelujeme na Spojené štáty a ich obchodných partnerov, aby spoločne konštruktívne pracovali na vyriešení obchodného napätia a obmedzení neistoty,“ dodala Georgievová. EÚ aj ďalšie krajiny hovoria o príprave odvetných opatrení, prednosť ale podľa slov svojich politikov chcú dať rokovaniam s USA.
V januári MMF zvýšil odhad tohtoročného rastu globálnej ekonomiky na 3,3 percenta, predtým počítal s rastom o desatinu percentuálneho bodu nižším. S rovnakým tempom rastu počíta MMF aj v budúcom roku, keď vlani globálna ekonomika podľa prvého odhadu vzrástla o 3,2 percenta. Odhad tohtoročného vývoja hrubého domáceho produktu Spojených štátov potom MMF v januári zvýšil o pol percentuálneho bodu na 2,7 percenta.