Na hlavný obsah

Po 20 rokoch platia nové prijímacie kritériá pre policajtov. Dlhoročný policajt poukázal na iný problém

Ministerstvo vnútra očakáva vyšší záujem.

Po 20 rokoch platia nové prijímacie kritériá pre policajtov. Dlhoročný policajt poukázal na iný problém
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Daniel Stehlík

Namiesto 12-minútovky beh na dlhú vzdialenosť či zavedenie rovnakých disciplín pre mužov a ženy. Po vyše 20 rokoch platia od apríla v Policajnom zbore nové prijímacie kritériá v rámci fyzickej zdatnosti uchádzačov.

Ministerstvo vnútra očakáva, že zmeny prispejú k vyššiemu záujmu. Dlhoročný policajt problém nevidí v kritériách, ale v sociálnom zabezpečení.

Novým prijímacím kritériám pre policajtov sa venoval v relácii Rádiožurnál redaktor STVR Tobiáš Petra:

Nové opatrenia podľa ministerstva vnútra zohľadňujú moderné trendy v telesnej príprave bezpečnostných zložiek. Mení sa aj spôsob hodnotenia za absolvovanie disciplín.

Kým v Česku uchádzač pri skúškach musí dosiahnuť určitý bodový zisk za každú disciplínu, u nás bude po novom takzvané binárne hodnotenie, teda či splnil alebo nesplnil.

„Kritériá sa upravili tak, aby rešpektovali kondičné potreby pri policajných zákrokoch v praxi. Okrem toho policajti pravidelne absolvujú previerky fyzickej zdatnosti. Musia si teda telesnú zdatnosť udržiavať, pričom pre veľkú časť z nich je pravidelný šport či posilňovanie súčasťou životného štýlu,“ vysvetlil hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.

Nové kritériá policajtov nemusia udržať

O kritériách na vstup do polície sa debatovalo už za pôsobenia exministra vnútra Romana Mikulca. Podľa neho by sa však nemali znižovať za každú cenu.

„To, že je celospoločenský problém s pohybovou zdatnosťou ľudí, to je fakt, ale to by predsa nemalo byť kritérium, toto reflektovať. V každom prípade by však malo byť výsledkom fyzických testov, v kombinácii s psychotestami to, že do polície naozaj prídu ľudia, ktorí sú výberom,“ reagoval Mikulec.

Upozornil rovnako aj na psychotesty či potrebu väčšej motivácie účastníkov na prijímačkách. Podľa kariérneho policajta a neskôr aj riaditeľa ochrany ústavných činiteľov Juraja Zábojníka sa dôraz na kritériá rokmi zmenil.

„Kritériá boli na psychotesty, na mentálnu výbavu každého jedného policajta, na fyzickú výbavu. My sme chodili na rôzne brannobezpečnostné súťaže v rámci federálnych zložiek jednotlivých štátov. Boli sme pripravovaní úplne inak,“ priblížil Zábojník.

Problém však vidí inde ako v kritériách. „Tu sa zdehonestoval celý Policajný zbor, tu sa odvolávajú policajti rad radom, šmahom z pondelku na utorok. Tí ľudia nemajú žiadnu budúcnosť, nemajú istotu a nemajú kariéru,“ skonštatoval.

Hoci podľa neho nové opatrenia môžu zvýšiť záujem vstupu do polície, neznamená to, že ich tam aj udržia. Rezort vnútra reagoval, že zámerom týchto a ďalších zmien, ktoré sú súčasťou náborovej kampane, je mať vyrovnaný stav policajtov.

„Plánovaný stav na tento rok je 22 601 policajtov, v marci ich chýbalo 3 765, a to predovšetkým na základných útvaroch,“ informoval Neumann.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál