Slintačka a krívačka ovplyvní aj vývoz jahniat pred Veľkou nocou. Jahňatá smerovali najmä do Talianska. Aj keď od nás vývoz veterinári povolili, červenú nám dali niektoré okolité štáty. Poľsko zákaz dovozu už zmiernilo, zo strany Česka však platí naďalej.
Ročne u nás chovatelia vyprodukujú okolo 100-tisíc jahniat, asi 40-tisíc mieri do zahraničia, najmä do Talianska. Veľkonočný predaj sa začal v týchto dňoch. Vývoz aktuálne štátni veterinári povolili. Zákaz však naďalej majú tri kraje na západe Slovenska, ktoré svoju produkciu musia smerovať len na slovenské bitúnky.
„Slováci ako takí si začínajú zvykať na jahňacinu, takže z roka na rok sa predaje zvyšujú,“ potvrdil zástupca chovu v Žiranoch Pavol Findura. Situácia v spojitosti s nákazou podľa jeho slov v „predveľkonočnom období“ zasiahla každého chovateľa oviec.
Na rozdiel od iných rokov si nemožno kúpiť ani jahňa priamo z dvora. Chovatelia tak rušia predobjednávky, ktoré ľudia nahlasovali týždne dopredu. Zvieratá z chovu môžu ísť len rovno na bitúnok. „Momentálne je dovolený prevoz zvierat v zaplombovaných vozidlách,“ skonštatoval Findura.
Vývozu jahniat či ošípaných sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Jana Obrancová:
Hrozí utratenie 500 prasníc
Problémy pre nákazu cítia aj chovatelia ošípaných. Ročne vyvezieme viac ako pol milióna kusov. Zákaz vývozu, ktorý donedávna platil, zvýšil tlak na naše bitúnky, ktoré majú bežne aj zahraničných dodávateľov. Keďže zákaz naďalej platí v troch krajoch, problém tam pretrváva. Práve v nich totiž sídlia najväčšie farmy ošípaných.
„Vzniká tu totiž na úrovni spracovateľov problém, že oni si ten svoj stály objem produkcie zabezpečujú stály. Pokiaľ tu vznikne nejaký nadbytočný pretlak zvierat, nemajú na to vytvorenú klientelu, nevedia to uviesť na trh,“ vysvetlila riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa Eva Forrai.
„Ak sa v najbližších dňoch nenájde riešenie, v nasledujúcich týždňoch budeme nútení poraziť približne 500 prasníc len preto, že ich nemáme kam umiestniť“ uviedla Slovenská asociácia chovateľov ošípaných.
Dodala, že dovoz bravčového mäsa na Slovensko je bez obmedzení, no vývoz zo západného Slovenska je zakázaný. „Ak nás nezlikviduje nákaza, môže to urobiť trh,“ skonštatovala asociácia.
Producenti spotrebiteľov vyzývajú, aby naďalej na pultoch vyhľadávali slovenské produkty, ktorých zdravotnú bezpečnosť deklarujú.
Forrai zdôraznila, že mäso bude prechádzať niekoľkými stupňami kontroly. „Je to kontrola zdravotného stavu priamo na farmách a následne na bitúnku. Tá objektivita je naozaj zabezpečená,“ vyhlásila.