„V Európskej komisii debatujeme o tom, že zavlečenie nákazy môže byť aktom bioterorizmu,“ uviedol v diskusnej relácii O 5 minút 12 Erik Kaliňák (Smer-SD) s tým, že ide o jednu z teórií týkajúcich sa toho, ako sa pakistanský vírus zavliekol do Európy.
Obhajoval tiež postup vlády pri reakcii na výskyt ochorenia. Podľa neho boli prvé opatrenia prijaté hneď 7. marca a krízový štáb zasadal, „keď to bolo potrebné“.
Bývalý premiér Ľudovít Ódor (PS) ostro kritizoval podcenenie situácie a slabú komunikáciu zo strany štátu. Zdôraznil, že je zaujímavé, keď ten istý človek, ktorý počas pandémie ochorenia COVID-19 spochybňoval vedu, teraz hovorí o dôležitosti krízových opatrení.
„Veľmi ťažko dokážete vynucovať nejaké pravidlá v prípade epidémie, keď ste počas pandémie hovorili o tom, že netreba veriť odborníkom a o očkovacom fašizme,“ povedal.
Ku kritike vlády sa pridala aj europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH). Kritizovala slabú komunikáciu s verejnosťou a neskoré oboznamovanie nových skutočností. „O nových nákazách sa dozvedáme z Česka,“ upozornila. Zároveň vyjadrila pochybnosti o tom, či boli preventívne kroky dostatočne rýchle a koordinované.
Branislav Ondruš (Hlas-SD) dodal, že Európska komisia „vyhlásila, že slovenská vláda postupovala včas, adekvátne a prijala správne opatrenia“. Európska komisia podľa neho odmietla obvinenia o tom, že by slovenské inštitúcie zlyhali v prípade výskytu slintačky a krívačky.
Nepochybuje o tom, že vláda využije všetky dostupné prostriedky na to, aby odškodnila postihnutých chovateľov a pokrytie všetkých nákladov.
V relácii O 5 minút 12 tiež odznelo: