Kontroly, ktoré zaviedlo Rakúsko v dôsledku prepuknutia nákazy slintačky a krívačky na hraničných priechodoch so Slovenskom a Maďarskom, viedli v pondelok (7. 4.) ráno k výrazným zdržaniam.
Najviac si vodiči počkali na diaľnici A6 na hraničnom priechode z Kittsee do Jaroviec, a to až 75 minút. Na vstupoch z Maďarska do Burgenlandu stáli necelú hodinu. Informuje o tom správa agentúry APA, odvolávajúca sa na rakúsky automotoklub ÖAMTC.
So zdržaniami treba podľa APA rátať od uplynulej soboty, keď Rakúsko zatvorilo spolu 24 malých priechodov na hraniciach so Slovenskom a Maďarskom. Slovenska sa týka zatvorenie priechodov Záhorská Ves – Angern-March a Devínska Nová Ves – Schloss Hof.
Rakúsko zaviedlo v pohraničnom pásme prísnejšie kontroly a na samotných hraničných priechodoch používa dezinfekčné koberce. Platí zákaz dovozu živých párnokopytníkov, ako aj výrobkov z čerstvého mäsa zo Slovenska i Maďarska. Rakúsko nasadilo aj 40 vojakov, ktorí pomáhajú s odbavovaním prepravy na hraničných priechodoch v Kittsee a v Nickelsdorfe.
Dlhšie čakacie doby však v pondelok nehlásil ÖAMTC ani z hraničného priechodu Petržalka – Berg, ani z priechodu Moravský Svätý Ján – Hohenau an der March (Cahnov). Podľa hovorcu dolnorakúskej polície Raimunda Schwaigerlehnera v Bergu rozprestreli tri dezinfekčné koberce – dve sú pre motorové vozidlá a tretí pre cyklistov a peších.
Vzdelávanie farmárov v Poľsku
V Poľsku výskyt vírusu krívačky a slintačky doposiaľ nepotvrdili. Tamojšie ministerstvo poľnohospodárstva a rozvoja vidieka však upozorňuje na vysoké riziko jeho zavlečenia. Rezort preto zvyšuje preventívne opatrenia a vzdelávacie programy pre farmárov. Informuje o tom varšavský spravodajca TASR podľa nedeľňajšej (6. 4.) správy z webu ministerstva.
Pohyb zvierat do Poľska je povolený len cez desať hraničných priechodov a zakázaná je preprava živých prežúvavcov, prasiat ako i živočíšnych a ďalších vybraných produktov zo Slovenska, Maďarska a Rakúska.
Ministerstvo tiež posilňuje vzdelávacie kampane o identifikácií rizikových faktorov pre farmárov, chovateľov aj odbornú verejnosť z oblasti potravinárskeho priemyslu. Zároveň nariadilo prísnu izoláciu novo zakúpených zvierat. Tie musia pochádzať z dôveryhodného zdroja a mať overený zdravotný stav. Pred zaradením do stáda musia byť sledované aspoň 14 dní.
Poľnohospodári majú podľa ministerstva dodržiavať hygienické opatrenia, dezinfikovať nástroje a evidovať pohyb osôb a vozidiel na farmách.
Poľsko zakázalo 21. marca zo Slovenska dovoz živých zvierat – párnokopytníkov a ich biologického materiálu, mäsových a mliečnych výrobkov, ako aj vedľajších živočíšnych produktov, hnoja, slamy, sena a iných. Reagovalo tým na potvrdenie výskytu slintačky a krívačky na slovenských farmách pri hraniciach s Maďarskom.
Rakúski vojaci sa vracajú domov
Jednotka rakúskej armády pre pomoc pri katastrofách (AFDRU) ukončila svoju činnosť na Slovensku, kde od 26. marca pomáhala pri opatreniach proti šíreniu slintačky a krívačky. Píše správa rakúskeho denníka Der Standard, ktorý sa odvoláva na pondelkové vyjadrenie tamojšieho ministerstva obrany.
„Dnes sa naši vojaci vracajú do Rakúska. Svoje vybavenie podrobia údržbe a v prípade potreby budú pripravení na ďalšie nasadenie,“ vyhlásilo v pondelok rakúske ministerstvo obrany.
Na Slovensku bolo 53 vojakov AFDRU. Slovenským úradom pomáhali pri dezinfekcii nákladných vozidiel na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Rusovce – Rajka. Rakúske ministerstvo obrany vyčíslilo, že za 11 dní vydezinfikovali 6 400 nákladných áut, pričom použili 25-tisíc litrov chemikálií a štvrť milióna litrov vody.
Spolková ministerka obrany Klaudia Tannerová sa jednotke AFDRU v pondelok za činnosť na Slovensku poďakovala. Vojaci podľa nej prispeli spomaleniu šírenia nákazy, aby mohli byť včas prijaté opatrenia na iných miestach.
„V týchto dňoch, ktoré sú veľmi náročné pre všetky poľnohospodárske podniky na Slovensku i v Rakúsku, sa opäť ukázala silná solidarita v Európskej únii,“ dodala.