Na hlavný obsah

Premiér Fico naznačil referendum k výdavkom na obranu. Politológ upozorňuje na možný rozpor s ústavou

Opozícia tvrdí, že ide o snahu odvrátiť pozornosť.

Premiér Fico naznačil referendum k výdavkom na obranu. Politológ upozorňuje na možný rozpor s ústavou
Ilustračná snímka. Foto: STVR

K téme zvyšovania výdavkov na obranu by sa mali vyjadriť aj ľudia. Možnosť referenda na túto tému naznačil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Podľa opozície ide o snahu odvrátiť pozornosť od zlyhaní vlády. Politológ hovorí o možnom rozpore s ústavou.

O zvyšovaní výdavkov na obranu sa diskutuje na úrovni celej Európskej únie. Na posilnení zbrojenia sa zhodli jej členské štáty aj na marcovom samite v Bruseli. Ak by mali ísť tieto peniaze iba na nákup zbraní či munície, mohli by rozhodnúť ľudia, či Slovensko pôjde touto cestou zvyšovania obranných výdavkov. Hovoril o tom premiér Fico.

„Je na mieste otázka, nemali by sme sa spýtať občanov Slovenskej republiky v referende, vážení občania Slovenskej republiky, ste za to, aby zbrojenie bolo na úkor vašej životnej úrovne?“ vyhlásil premiér v piatok (4. 4.).

Jeden z koaličných partnerov, predseda strany Hlas-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok hovorí, že by bolo legitímne sa referenda dožadovať, ak by strana, ktorej predsedá, bola v opozícii, a nemala by kompetenciu o tom rozhodovať.

Možnosti referenda o výdavkoch na obranu sa v Správach venoval redaktor Radoslav Šebo:

„My máme tú možnosť rozhodnúť ako koalícia, tak si my povedzme ako koaliční partner, či ideme do toho, alebo do toho nejdeme,“ vyhlásil Šutaj Eštok.

Opozícia prípadné referendum kritizuje

Opozícia úvahy predsedu vlády o prípadnom referende, ako aj o jeho prípadnom predmete, kritizuje. Jej predstavitelia tvrdia, že ide o zastierací manéver a snahu odvrátiť pozornosť verejnosti od kľúčových problémov krajiny.

„Toto vlastne nie je ani nejakým spôsobom právne záväzné voči vláde. Takže vychádza mi to tak, že si tu požičal ďalší trik z Orbánovej knihy,“ uviedol poslanec NR SR Tomáš Valášek (PS). „Tie jeho Orbánove konzultačné referendá, kde proste národ burcuje za toto alebo proti tomuto,“ vysvetlil.

„Vláda nedokáže prevziať zodpovednosť za bezpečnosť občanov, nechce prijať dôležité rozhodnutia, na čo ju zvolili a na čo má mandát od občanov,“ vyhlásil poslanec Viliam Karas (KDH). „Politici musia vedieť zobrať zodpovednosť, musia v sebe nájsť odvahu a prijať rozhodnutie,“ dodal.

Politológ poukazuje na možný rozpor s ústavou, ak by rozhodnutie v tejto veci malo pochádzať z ľudu.

„Výdavky na obranu, ak sú myslené ako súčasť štátneho rozpočtu, by mohli byť v konflikte s Ústavou SR,“ uviedol politológ z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Miroslav Řádek. Priblížil, že ústava v článku 93 hovorí, že predmetom referenda nesmie byť okrem základných ľudských práv a slobôd, daní, odvodov ani štátny rozpočet.

Premiér už skôr povedal, že zvýšenie výdavkov na obranu podporuje, ale len za predpokladu možnosti duálneho využitia týchto peňazí aj na iné účely. Napríklad na výstavbu vojenských nemocníc, prípadne investície do opravy infraštruktúry.

„Keby to bolo naozaj iba o tom, že ideme vrážať obrovské peniaze do nákupu zbraní a munície,“ reagoval poslanec Európskeho parlamentu Erik Kaliňák (Smer-SD).

„V tejto téme si viem predstaviť, že by sme začali organizovať referendum, aby sme mali jasný mandát od občanov, že nie, takéto zbrojenie, takéto navyšovanie na nákup zbraní a munície neprichádza do úvahy,“ vyhlásil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko