Nákaza slintačky a krívačky môže zasiahnuť aj do čerpania eurofondov. Na farmy je zakázaný vstup a investičné projekty, napríklad na stavbu maštalí či dojární sú tak pozastavené.
Chovateľom hrozí, že projekty nestihnú dokončiť, a že tak prídu o milióny eur, ktoré im Európska únia nepreplatí. Štát už avizuje posun termínu z konca júna na september.
Ohrozenému čerpaniu eurofondov sa v rannom Rádiožurnále venovala redaktorka Jana Obrancová:
Výstavba by v týchto dňoch mala pokračovať aj na farmách, ktoré majú zvieratá priamo vo svojich areáloch. Práve tam však nemôžu stavbári vstupovať vôbec. „Boli nútení zrušiť alebo prerušiť stavebné práce na tých projektoch,“ vysvetlila Margita Štefániková zo Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.
Termín ukončenia projektov by tak mnohé podniky nenaplnili. Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) ho preto posunula o tri mesiace, z konca júna na september. „V tejto chvíli je aktuálny posun do 30. septembra. Preto odporúčam prijímateľom sa nespoliehať na ďalšie posuny termínov,“ povedal generálny riaditeľ PPA Marek Čepko.
Chovatelia posun termínu vítajú. „Nevieme odhadnúť, dokedy táto situácia bude pretrvávať. Náš zväz navrhoval, aby ten termín bol aspoň do konca roka,“ dodala Štefániková. Do konca roka však musia byť všetky projekty už plne zadministrované aj vyplatené.
Ministerstvo pôdohospodárstva deklarovalo, že už komunikuje aj s Európskou komisiou. „Do konca tohto roka musíme vyčerpať zo starého Programu rozvoja vidieka približne 500 miliónov eur, ktoré sa viažu na projekty aj v živočíšnej výrobe. Verím a dúfam, že Európska komisia bude maximálne ústretová,“ uviedol minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).
Výnimky chce rezort žiadať aj pri prideľovaní dotácií, napríklad pre nemožnosť kontrolovať na farmách dobré životné podmienky zvierat.