Štátna spoločnosť Letecké opravovne Trenčín (LOTN) bude opravovať stíhacie lietadlá F-16. Dohodu o založení spoločnej organizácie na opravu a údržbu lietadiel F-16 podpísali v stredu (9. 4.) riaditeľ LOTN Juraj Lauš a prezident nórskej spoločnosti Kongsberg Aviation Maintenance Services (KAMS) André Jaegtvik.
Spolupráca medzi LOTN a KAMS je zameraná na poskytovanie nových opravárenských, logistických a podporných služieb na zabezpečenie životného cyklu lietadiel typu F-16 od výrobcu Lockheed Martin.
Obe spoločnosti podľa Lauša podpisom zavŕšili takmer ročné obdobie rokovaní o spolupráci na vytvorení spoločného opravárenského podniku v Trenčíne. Pre LOTN a celý región je to veľký krok. Otvorí nové možnosti nielen pre LOTN, ale aj pre zamestnanosť v regióne a uplatnenie absolventov stredných a vysokých škôl.
„Táto iniciatíva je priamym výsledkom rokovaní, ktoré sa začali pred necelým rokom. LOTN je síce súčasťou podpory životného cyklu novej generácie lietadiel typu F-16 Block 70 slovenských vzdušných síl,“ povedal Lauš. „V tomto momente však ide o zabezpečenie údržby aj na lietadlách F-16 Block 15 až Block 52,“ doplnil.
KAMS – Kongsberg je podľa Jaegtvika spoločnosťou s viac ako 200-ročnou históriou. Venuje sa podnikaniu v oblasti obrany, námorníctva, ale aj vesmírnych technológií. „Slovensko a Nórsko sú spojencami nielen v NATO, ale aj krajiny, ktoré majú silné ambície modernizovať svoje národné obranné systémy,“ povedal.
Vytvára to podľa jeho slov veľmi zaujímavé príležitosti pre spoluprácu. „Nórske vzdušné sily už prešli z lietadiel F-16 na pokročilejší typ stíhačiek F-35, ale s našimi viac ako 40-ročnými skúsenosťami so servisom F-16 môžeme byť partnermi s ďalšími krajinami, ako je napríklad Slovensko,“ zdôraznil Jaegtvik.
Spolupráci LOTN a nórskej spoločnosti sa v Správach venovala redaktorka Dominika Kusá:
Významný krok pre zbrojársky priemysel
Podľa ministra obrany SR Roberta Kaliňáka podpis dohody znamená významný krok pre zbrojársky priemysel na Slovensku. „Od nástupu do funkcie ministra obrany som deklaroval, že budeme podporovať domáci obranný priemysel, aby sme zvyšovali hrubý domáci produkt i životnú úroveň obyvateľov Slovenska,“ vyhlásil.
„Za posledné roky sa ťažko hľadali cesty na pozdvihnutie LOTN na pôvodný piedestál. Som rád, že renomovaná spoločnosť Kongsberg si za partnera vybrala práve Slovensko,“ zdôraznil Kaliňák.
Minister dodal, že spoločný podnik sa bude uchádzať o opravy a modernizácie lietadiel F-16, ktorých v rámci NATO i iných krajín lietajú stovky. LOTN má aktuálne 273 zamestnancov, z nich 193 je špecialistov – mechanikov. Vytvorením spoločného podniku by ich počet mohol stúpnuť o niekoľko desiatok.
Gro činností spojených so zabezpečením opráv v spoločnom podniku by LOTN podľa riaditeľa mali zvládnuť do konca roka. Prvé lietadlá by mohli začať opravovať už v budúcom roku.