Nárast výnosov amerických dlhopisov a oslabovanie dolára signalizujú, že investori sa odkláňajú od USA. Uviedol to šéf Federálneho rezervného systému (Fed) v Minneapolise Neel Kashkari. Informujú o tom správy agentúr Reuters a CNBC.
Dôvodom zníženia atraktivity USA ako dôveryhodného investičného prístavu je obchodná politika administratívy Donalda Trumpa. Centrálna banka (Fed) by však podľa Kashkariho mala intervenovať na trhoch len neochotne a v skutočne naliehavých prípadoch.
„Fed alebo ministerstvo financií by mali zasahovať neochotne, mali by zasahovať len vtedy, keď je to naozaj potrebné,“ uviedol Kashkari, ktorý ako predstaviteľ ministerstva financií počas krízy v rokoch 2007 až 2009 viedol program nákupu toxických aktív Troubled Asset Relief Program (TARP).
„Myslím si, že by sme mali byť veľmi opatrní, pokiaľ ide o opatrenia, ktoré by mohli demonštrovať oslabenie záväzku Fedu spomaliť infláciu,“ dodal Kashkari.
Nárast výnosov štátnych dlhopisov a oslabovanie dolára ukazujú, že v rozpore s očakávaniami colná politika Trumpovej administratívy spôsobuje odchod investorov z USA.
„Za normálnych okolností by som pri veľkých zvýšeniach ciel očakával, že dolár pôjde nahor. Skutočnosť, že dolár zároveň klesá, podľa mňa dodáva príbehu o zmene preferencií investorov trochu viac dôveryhodnosti,“ uviedol Kashkari.