Na hlavný obsah

Speváčka Katy Perry spolu s ďalšími ženami vzlietla v rámci misie Blue Origin do vesmíru

Let trval cez 10 minút, posádka bezpečne pristála.

Speváčka Katy Perry spolu s ďalšími ženami vzlietla v rámci misie Blue Origin do vesmíru
Štart rakety New Shepard spoločnosti Blue Origin. Foto: TASR/AP

Americká popová speváčka Katy Perry a snúbenica amerického miliardára Jeffa Bezosa Lauren Sánchezová v pondelok (14. 4.) s ďalšími členkami rýdzo ženskej posádky vzlietli do vesmíru v rámci misie spoločnosti Blue Origin.

Let suborbitálnej rakety New Shepard Bezosovej spoločnosti Blue Origin za Kármánovu hranicu, ktorá tvorí pomyselný predel medzi pozemskou atmosférou a kozmom, aj s návratom pomocou padáka trval desať minút a 22 sekúnd.

Posádku tvorilo celkovo šesť žien. Popri Katy Perry a Sánchezovej, ktorá je pilotkou vrtuľníkov a bývalou televíznou novinárkou, boli na palube televízna novinárka Gayle Kingová a filmová producentka Kerianne Flynnová.

Posádku doplnili bývalá kozmická inžinierka amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Aisha Boweová a tiež Amanda Nguyenová – vedkyňa, ktorá študovala planéty okolo hviezd a teraz sa venuje pomoci obetiam sexuálneho násilia.

Videozáznam letu posádky rakety New Shepard:

Agentúra AP let označila za najnovšiu vlnu „vesmírneho turizmu“, v rámci ktorého čoraz viac bohatých ľudí alebo tých, čo mali šťastie či majú konexie, môže získať skúsenosť v oblasti nulovej gravitácie. To je tradične doménou profesionálnych astronautov.

Agentúra DPA poznamenala, že mnohí vedci vesmírnu turistiku už dlhší čas kritizujú, najmä v súvislosti s otázkami ochrany klímy.

Raketa New Shepard vzlietla zo západného Texasu do výšky zhruba 105 kilometrov nad Zemou. Let bol plne automatizovaný a návratová kabína s pomocou padákov pristála po 10 minútach a 22 sekundách späť na Zem.

Spoločnosť Blue Origin podľa AP odmietla oznámiť, koľko let stál a kto čo hradil. Sánchezová a Bezos budú mať o dva mesiace svadbu v Benátkach.

Ženy vo vesmíre

Išlo o prvý americký vesmírny let s rýdzo ženskou posádkou a celkovo o 11. posádkovú misiu Blue Origin. Zároveň to bola prvá výlučne ženská misia od roku 1963, keď do vesmíru letela sovietska kozmonautka Valentina Tereškovová.

Sám Bezos bol členom posádky prvého turistického letu spoločnosti v roku 2021. Terajšiu posádku sprevádzal až k štartovacej ploche a tiež otvoril dvere kabíny po pristátí.

Aj po poslednom štarte predstavujú ženy sotva 15 percent z viac ako 700 ľudí, ktorí sa vydali do vesmíru, poznamenala agentúra AP. Sánchezová uviedla, že si zámerne vybrala do posádky ženy a že cieľom každej z nich je inšpirovať mladých i starších ľudí, aby snívali veľké sny.

Reakcie účastníčok vesmírneho letu po dopade na Zem:

Zdroj: Reuters/Blue Origin

„Som na túto posádku taká hrdá, nemožno to slovami vyjadriť,“ uviedla Sánchezová po pristátí. „Pozrela som sa z okna a videli sme Mesiac. Krajina vyzerala tak potichu,“ poznamenala.

Perry a Kingová po pristátí pobozkali zem. „Ach môj bože, to bolo skvelé,“ povedala Kingová, ktorá hovorí, že je nervózna z lietania. Televízna novinárka tiež po pristátí prezradila, že Perry počas letu zaspievala kus piesne What a Wonderful World.

Samotná speváčka po vesmírnom výlete povedala, že ho veľmi odporúča záujemcom a na otázku, či o svojej skúsenosti zloží pieseň, odpovedala, že „na 100 percent“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet