Na hlavný obsah

Rakúske médiá informujú o pokusoch o únos detí. Prípady pribúdajú aj na hraniciach so Slovenskom

Štáb Slovenskej televízie nakrúcal v Hainburgu.

Rakúske médiá informujú o pokusoch o únos detí. Prípady pribúdajú aj na hraniciach so Slovenskom
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Rakúske médiá čoraz viac informujú o pokusoch o únos školákov. Počet prípadov, keď neznámi ľudia lákajú deti, aby k nim nastúpili do auta, pribúda aj v regiónoch na hraniciach so Slovenskom. V Rakúsku nakrúcal štáb Slovenskej televízie.

Deväťročné dievča išlo takmer pred mesiacom nakupovať. Keď prechádzalo cez hlavnú cestu v Hainburgu, zastavilo pri nej sivé auto. Žena v aute sa opýtala, či je tam samé.

„Ja som povedala, že áno. Ona potom povedala, že kľudne ťa môžem zobrať domov, a chcela ma aj zobrať za ruku, ťahala ma. Ale ja som hneď zatvorila auto, nejaký milý pán prišiel a spýtal sa, či je všetko v pohode. Ja som povedala, že sa mi zdá, že tá teta ma chcela zobrať,“ opísalo dievča incident.

Pokusom o únosy detí v rakúsko-slovenskom pohraničí sa v reportáži v Správach venovala redaktorka STVR Tamara Lištiaková:

Žena údajne zaparkovala neďaleko. „Ja som ju ešte raz uvidela, mi kývala a ja som utekala, na nejaký dom a som zazvonila,“ pokračovalo deväťročné dieťa.

„Bolo tam veľmi nervózne a vystrašené dievča, ktoré plakalo. Spýtal som sa jej, čo sa deje. Vysvetlila mi, že ju niekto prenasleduje a že ju chce uniesť. Pozval som ju dovnútra a zavolali sme rodičom,“ uviedol obyvateľ Hainburgu Herbert, ktorý dievčaťu pomohol.

Matka informovala políciu a na internete vyzvala svedkov na pomoc pri identifikácii ženy. „Následne na to som sa dozvedela, že boli ešte ďalšie prípady tu v Hainburgu, kde išli deti z družiny išli do školy na výučbu slovenského jazyka, a tiež sa ich snažili nalákať do auta,“ povedala matka dievčaťa Zuzana.

„Medzi 18. marcom a 9. aprílom 2025 boli polícii v oblasti Hainburg an der Donau nahlásené štyri incidenty. Máme rôzne opisy páchateľov a informácie o štyroch vozidlách,“ informoval hovorca policajného riaditeľstva v Dolnom Rakúsku Stefan Loidl.

Súvislosť medzi prípadmi nenašli

Súvislosť medzi prípadmi polícia nenašla. Navyše ani vyšetrovanie nepreukázalo, že by išlo o pokusy o únos. To však podľa polície neznamená, že si deti vymýšľajú. Posilňuje preto prítomnosť hliadok.

„Ocenili by sme, keby škola viac informovala, ako sa správať. So synom sme o tom doma hovorili, ale zo školy sme žiadne informácie nedostali,“ skonštatovala matka jedného zo žiakov v Hainburgu.

Podobné prípady sa objavili aj v spolkovej krajine Burgenland, ktorá susedí so Slovenskom. Psychologička hovorí, že rodičia by mali viesť deti k obozretnosti, no zároveň apeluje na to, aby zachovali pokoj.

„Deti by sa nemali cítiť nebezpečne a čo je dôležité, nemali by nadobudnúť z rozhovoru informáciu, že svet je iba nebezpečné miesto, lebo to tak nie je,“ myslí si školská psychologička Michaela Artemiou.

Dôležitá je podľa nej pohotová reakcia dieťaťa v neočakávanej situácii. „Povedať nie, odísť, osloviť nejakého dôveryhodného dospelého,“ dodala psychologička s tým, že aj polícia radí, aby deti chodili v skupinách a nedržali v rukách mobil, pretože kradne pozornosť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet