Na hlavný obsah

Nemecko je znova krajinou bez slintačky a krívačky, potvrdila svetová organizácia

Posledný prípad nákazy sa v Nemecku objavil v januári.

Nemecko je znova krajinou bez slintačky a krívačky, potvrdila svetová organizácia
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Nemecko je oficiálne znovu krajinou bez výskytu slintačky a krívačky. Potvrdila to Svetová organizácia pre zdravie zvierat (WOAH). Informovalo o tom v utorok (15. 4.) brandenburské ministerstvo pôdohospodárstva.

Na začiatku roka potvrdili veterinári slintačku a krívačku u byvola východne od Berlína, odvtedy sa ale žiadny iný prípad neobjavil.

Nemeckí veterinári 10. januára oznámili, že sa v krajine prvýkrát od roku 1988 potvrdil prípad slintačky a krívačky, a to u byvola domáceho z chovu v Hönowe, brandenburskom meste tesne pri východnej hranici Berlína.

Malý chov bol zlikvidovaný, v okolí bola zriadená ochranná zóna. Niekoľko krajín následne zakázalo dovoz niektorých mäsových a mliečnych výrobkov z Nemecka. Ďalší prípad vysoko infekčnej choroby sa však nepotvrdil.

Na základe rozhodnutia WOAH, ktoré vstúpilo do platnosti v pondelok, teraz Brandenbursko zrušilo ochrannú zónu okolo Hönowa. Krajinské ministerstvo pôdohospodárstva uviedlo, že všetky testy domácich aj voľne žijúcich zvierat boli v poslednom čase negatívne.

Stále hrozí nebezpečenstvo

„Napriek tomuto nanajvýš pozitívnemu vývoju v Brandenbursku existuje naďalej nebezpečenstvo zavlečenia tejto choroby do Nemecka z infikovaných oblastí,“ uviedla brandenburská ministerka pôdohospodárstva Hanka Mittelstädtová.

Odkazovala tým na situáciu na Slovensku a v Maďarsku. Ohnisko slintačky a krívačky sa potvrdilo v marci pri chove hovädzieho dobytka pri meste Györ v severozápadnom Maďarsku. Následne sa rozšírila choroba aj na Slovensko. Česko v snahe zabrániť rozšíreniu nákazy prijalo rozsiahle opatrenia vrátane zákazu dovozu zvierat, živočíšnych produktov a krmiva.

Slintačka a krívačka je veľmi nákazlivé závažné vírusové ochorenie párnokopytníkov vrátane hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec či kôz. Nevyhýba sa ani voľne žijúcim zvieratám.

Prenáša sa kontaktom s chorými zvieratami, vzduchom i na povrchu človeka, nástrojov či dopravných prostriedkov. V Česku bola nákaza naposledy zistená v roku 1975. Riziko prenosu na človeka je veľmi nízke až zanedbateľné.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet