Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu (16. 4.) v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024. Galavečeru v Slovenskom rozhlase dominovali filmy Ema a smrtihlav so ziskom piatich cien a Vlny, ktorým patrí titul najlepší hraný film. Dielo režiséra Jiřího Mádla premenilo celkovo deväť zo 14 nominácií.
Víťazné Vlny získali národné ceny aj za najlepšiu réžiu, scenár, zvuk, strih a vizuálne efekty. Najlepší kameramanský výkon v nich podal Martin Žiaran. Katarína Štrbová Bieliková zas navrhla najlepšie kostýmy pre snímku, ktorá rozpráva príbeh dvoch bratov v pozadí udalostí okolo Československého rozhlasu v rokoch 1967 – 1968.
Jedného z bratov si zahral Vojtěch Vodochodský, ktorý podal v postave Tomáša Havlíka najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe.
Film režisérky Ivety Grófovej Ema a smrtihlav si odniesol päť cien. Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v ňom podal Milan Ondrík, Slnko v sieti mu patrí za postavu gardistu Dušana.
Jeho filmová partnerka Alexandra Borbély si odniesla cenu za postavu Mariky v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, za vedľajšiu úlohu Agnes v tomto filme ocenili Évu Bandor. Snímka zvíťazila aj v kategórii najlepšia scénografiu (Miriam Struhárová a Tomáš Svoboda) a najlepšie umelecké masky.
Prezidentka najlepším dokumentárnym filmom
Najlepším dokumentárnym filmom je Prezidentka, ktorý o bývalej slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej nakrútil režisér Marek Šulík, producentkou oceneného filmu je Barbara Janišová Feglová.
Titul najlepší animovaný film patrí snímke režisérky Kristíny Dufkovej Keď život chutí. V kategórii Najlepšia filmová hudba si za tento film prevzal Slnko v sieti hudobný skladateľ Michal Novinski.
Akademici v 14. ročníku Slnka v sieti udelili aj národnú filmovú cenu v kategórii Najlepší televízny film/miniséria/seriál, v ktorej zvíťazil historický seriál Čas nádejí v réžii Jána Sebechlebského.
V obnovenej kategórii Najlepší krátkometrážny hraný alebo dokumentárny film sa víťazom stala snímka režisérky Rebeky Bizubovej Spoveď z produkcie Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Divácku cenu si odniesli tvorcovia filmu Miki.
Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si prevzal režisér a scenárista Miloslav Luther. „Vždy som sa snažil, aby moje filmy a seriály prebúdzali aj cit, aby nezostarli tak rýchlo ako ja. A keď ma niektoré prežijú, nebudem sa hnevať,“ povedal 79-ročný režisér a kolegom poradil, aby boli trpezliví a vytrvalí. „Nenechajte sa znechutiť alebo zastrašiť, nedajte si zlomiť chrbát, zanechajte svedectvo o tejto dobe,“ uzavrel laureát.
Nespokojnosť so situáciou v kultúre
Niektorí ocenení umelci aj tento rok dali najavo nespokojnosť s pomermi na Slovensku a so situáciou v kultúre.
„Verím, že keď sa nebudeme báť a nebudeme kradnúť, tak aj pravda a láska zvíťazí nad klamstvom a nenávisťou,“ povedal režisér Marek Šulík. Scenáristka Scarlett Čanakyová vyjadrila presvedčenie, že odbornosť a charakter sa vráti aj tam, kde sa rozhoduje o podpore slovenskej kultúry.