Na hlavný obsah

Nárast duševných ochorení u detí sa za desaťročie zvýšil o viac ako 100 percent. Detských psychiatrov je nedostatok

Na Slovensku ich je menej ako 50.

Nárast duševných ochorení u detí  sa za desaťročie zvýšil o viac ako 100 percent. Detských psychiatrov je nedostatok
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Nárast duševných ochorení u detí a mládeže sa za posledné desaťročie zvýšil o viac ako sto percent. Na Slovensku máme v súčasnosti menej ako 50 detských psychiatrov. Na situáciu s ich nedostatkom opakovane upozorňuje aj Úrad komisára pre deti.

Dlhodobo nízky počet pedopsychiatrov sťažuje prístup k starostlivosti pre deti s duševnými problémami. Podľa detského komisára Jozefa Mikloška tieto problémy súvisia s rozbitými vzťahmi v spoločnosti, čo vedie maloletých k strate vnútornej istoty.

„Nie sú to klasické problémy, ako boli demencie, schizofrénie a ťažké psychiatrické ochorenia. Sú to reaktívne stavy, to znamená, sú to úzkosti, strachy, depresie. Čím neskôr sa to rieši, tým tie problémy sú prepuklejšie, sú komplikovanejšie, rozvinutejšie,“ povedal Mikloško.

Na situáciu s nedostatkom detských psychológov a psychiatrom sa v Rádiožurnále pozreli redaktorky STVR Lenka Tkáčová a Nina Belicová Alžbetkinová:

Situáciu potvrdzuje aj psychologička Barbora Kuchárov. „Moji kolegovia sú strašne zaťažení, aj psychológovia aj psychiatri, niekedy sú aj polročné ‚čakačky‘,“ uvidela.

Za uplynulých 18 rokov bolo podľa ministerstva zdravotníctva vyškolených 47 detských psychiatrov. Pričom za posledných päť rokov pribudli v priemere traja noví ročne. Rezort zároveň poukazuje na nárast hospitalizácií medzi mladistvými vo veku 15 až 19 rokov, ako aj na rastúci počet samovražedných pokusov.

„Evidujeme nárast psychických porúch detí mládeže vrátane úzkostných porúch, depresií porúch správania. Pandémia COVID-19 prehĺbila existujúce problémy, vrátane sociálnej izolácie a problémov s adaptáciou na školské prostredie,“ informoval hovorca rezortu Andrej Wallner.

Ako rozpoznať trápenie

Rozoznať signály naznačujúce, že sa dieťa trápi, nie je podľa psychologičky Beáty Sedlačkovej z výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie jednoduché. Svoje prežívanie maloletí často nedokážu pomenovať slovami.

„Preto je dôležité všímať si zmeny v správaní, v nálade, vo výkonoch dieťaťa, ktoré môžu naznačovať, že niečo nie je v poriadku. Mnohé z týchto prejavov sú prirodzenou súčasťou vývinu dieťaťa, no ak pretrvávajú, zintenzívňujú sa alebo sa objavia náhle, je dôležité ich nepodceňovať,“ dodala Sedlačková.

Čakacia lehota na ošetrenie k pedopsychiatrovi sa podľa ministerstva zdravotníctva pohybuje priemerne od troch do šiestich týždňov v závislosti od zdravotného stavu pacienta. Rezort však dodáva, že akútne stavy sú ošetrené okamžite.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál