Pápež František si od začiatku pontifikátu prial vniesť do sveta viac pochopenia medzi ľuďmi. Zastával sa marginalizovaných skupín a napríklad aj migrantov, čo vystihol v citáte. „Je pokrytecké nazývať sa kresťanom a pritom vyháňať utečenca.“
Často sa obracal k neveriacim, aj k príslušníkom iných cirkví. Apeloval na lásku. „Láska je najväčšou silou pre premenu reality, pretože rúca múry sebectva a vypĺňa priekopy, ktoré nás oddeľujú.“ Jedným z jeho hlavných posolstiev bolo, aby si ľudia odpúšťali. „Pán sa nikdy neunaví odpúšťať. My sme tí, ktorí sa unavíme prosiť o odpustenie.“
Pápež František sa aktívne vyjadroval k aktuálnemu dianiu. Napríklad, amerického prezidenta Donalda Trumpa vyzval, aby budoval spoločnosť bez nenávisti a diskriminácie. Podobne kritizoval vojenské ťaženie Izraela v Pásme Gazy a odsúdil aj konflikt na Ukrajine.
„Vojna má obrovsky hanebné následky pre mladých a bezmocných. Ich budúcnosť je ohrozená. Preto sa pýtam, či naozaj existuje myšlienka na vybudovanie lepšieho sveta týmto spôsobom? Dosť, prosím,“ vyhlásil.
V centre pozornosti pápeža Františka bola pomoc znevýhodneným, zdravotne postihnutým, chudobným aj migrantom. „Každý život je dar, a z každého života môžeme urobiť dar,“ uviedol v marci 2023. Opakovane kritizoval aj nacionálny populizmus, ktorý videl napríklad v Maďarsku.
Výrokom pápeža sa v Správach venoval redaktor Michal Cimerman:
Naopak, relatívne zmierlivo vystupoval voči homosexuálom. V roku 2020 podporil zákony, ktoré umožňujú registrované partnerstvá. „Homosexuáli majú právo byť súčasťou rodiny. Sú to Božie deti, a majú právo na rodinu. Nikto by nemal byť pre to diskriminovaný. Za tým si stojím,“ povedal.
Kontrastom však bolo schválenie nariadenia z roku 2021, ktoré homosexuálnym párom znemožnilo požehnanie. Pápež František zastával tradičné postoje aj v iných témach. „Potrat je vražda. Veda hovorí, že život je sformovaný už v mesiaci počatia. Lekári, ktorí potraty vykonávajú, sú, prepáčte za výraz, nájomní vrahovia. V tomto sa nedá polemizovať,“ prehlásil v septembri 2021.
Inicioval viacero zmien
V cirkvi inicioval viacero zmien. Umožnil, aby laici a ženy zastávali vysoké posty. Počas pandémie covidu znížil platy kardinálom o desať percent. Schválil aj protikorupčné opatrenia. Zakázal prijímať dary v hodnote viac ako 40 eur.
Zrušil tiež tzv. pápežské tajomstvo, ktoré znemožňovalo vyšetrovať prípady sexuálneho zneužívania kňazmi. V roku 2019 prvýkrát v histórii katolíckej cirkvi prepustil zo stavu duchovných kardinála Theodora McCarricka pre obvinenia zo sexuálneho zneužívania.