Problém s elektronickými receptami stále nie je úplne vyriešený. Lekári, ktorí nemajú zmluvy so zdravotnými poisťovňami, musia pacientom lieky naďalej predpisovať iba na papier. Hovoria tak o administratívnych komplikáciách aj možných nepriaznivých dôsledkoch na zdravie pacientov. Minister zdravotníctva tvrdí, že rokujú o náprave.
Ambulantný psychiater Martin Kalaš hovorí, že denne vystavia 60 papierových receptov. „Pacientovi, ktorý nie je schopný si pre recept prísť osobne počas kontroly, ho musíme zasielať poštou do vlastných rúk. Je to otravné a čas zaberajúce pre pacienta, aj pre poskytovateľa. Stráca sa tiež kontrola nad predpísanými liekmi. Môže to spôsobovať pomerne závažné problémy, najmä v oblasti liekov, ktoré sú psychotropné,“ hovorí.
Rovnaký problém opisuje aj Tomáš Szalay zo SaS, ktorý zároveň upozorňuje, že komplikácie trvajú už štyri mesiace.
„Najväčší problém je, že vypísaný papierový recept, ktorý nie je hradený z verejného zdravotného poistenia, sa nedostane do elektronického zdravotníctva. Tým pádom nikto nevie, že pacientovi boli predpísané také alebo onaké lieky. Jeho ošetrujúci všeobecný lekár nevie, čo mu môže ďalej predpisovať, či to náhodou nie je v nejakej interakcii s tým, čím je liečený. Môže to reálne ohrozovať zdravie občanov,“ tvrdí.
Problémom e elektronickými receptami sa v relácii Rádiožurnál v Rádiu Slovensko venovala redaktorka Kristína Babicová:
Podľa Smeru-SD nejde o zásadný problém
Podľa Vladimíra Baláža zo Smeru-SD nejde o zásadný problém. „Dúfam, že zásadný problém je niečo iné ako to, že niekto si musí ísť vypísať normálny recept. Predtým to bolo úplne bežné. Nikomu tým absolútne neobmedzujeme prístup k liekom. Samozrejme, chápem to, bolo by dobré to dať do poriadku,“ tvrdí.
Podľa ministra zdravotníctva Kamila Šaška z Hlasu-SD ide o malú skupinu receptov. „Tá skupina nie je ani dve percentá zo všetkých receptov. Rokovania prebiehajú veľmi intenzívne, aby sa aj zvyšné dve percentá nejakým spôsobom vyriešli,“ dodáva.
Prezident asociácie súkromných lekárov Marián Šóth hovorí, že ak nenastane zmena, nepriaznivá situácia sa ešte zhorší.
„Nedofinancovaním rezortu sa totiž odzmluvňuje veľa ambulancií zo zdravotného poistenia a prechádzajú na súkromné platby. Tým pádom nebudú môcť takéto ambulancie predpisovať tieto lieky,“ vysvetľuje. Napríklad v Bratislave zmluvy s poisťovňami nemá asi 40 percent ambulancií.