Sú to už takmer tri týždne od potvrdenia posledného ohniska slintačky a krívačky na Slovensku. Postihnuté farmy sa spamätávajú a zvyšok chovateľov je stále v strehu. V budúcom týždni by sa už niektoré opatrenia mohli uvoľniť.
Na družstvách platí zákaz vstupu pre ľudí, ktorí nie sú zamestnanci. Zábery STVR poskytol jeden z pracovníkov farmy. Aj na družstve v Prievaloch pod Malými Karpatmi platia naďalej prísne opatrenia. Všetky vozidlá musia prejsť cez dezinfekčný brod.
„Spravili sme aj niečo navyše, spravili sme dekontaminačnú bránu. To je brána, ktorá tryskami strieka zo všetkých strán podvozok,“ vysvetľuje vedúci živočíšnej výroby Peter Rafay.
Čo môžu, vybavia vonku pred bránou. Ku kravám chodia len tí najnevyhnutnejší pracovníci ako krmiči, dojiči a ošetrovatelia.
Plavecký Štvrtok, z ktorého pre nákazu odviezli tri a pol tisíc kusov zvierat, je odtiaľto vzdialený vzdušnou čiarou asi 30 kilometrov. Opatrnosť je preto na mieste. V stajniach chovajú dojnice a teliatka. Spolu približne tisíc kusov dobytka.
Mladý dobytok aktuálne predávať nemôžu. „Je s týmto trošku problém. Môj osobný názor však je, radšej nech choroba zmizne. Potom bude všetko v poriadku,“ myslí si Rafay.
Kedy však nastane táto chvíľa? Aktuálne je Slovensko takmer tri týždne bez ďalšieho potvrdeného ohniska nákazy. „Máme pocit, že dva týždne tu nič nemáme a zrazu môžeme uvoľňovať. Aj Maďarsko malo pocit a po 20 dňoch vyskočila ďalšia farma,“ hovorí minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).
Slintačke a krívačke sa v Správach venovala redaktorka Soňa Cipínová:
Hovoriť o výhre je predčasné
Hovoriť o výhre nad epidémiou slintačky a krívačky je aj podľa riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martina Chudého ešte predčasné. Ak sa do budúceho týždňa neobjaví nové ohnisko, plánujú uvoľniť niektoré opatrenia.
„Tohto času je to predčasné hovoriť. V Maďarsku máme 40 kilometrov za hranicami ohnisko, kde neprebehla ešte inkubačná perióda, ktorá sa ráta do 14 dní,“ vysvetľuje Chudý.
Ak sa u nás nasledujúce dni nič nezmení, budúci týždeň plánujú uvoľniť niektoré opatrenia. „Prvá úprava je uvoľnenie zoologických záhrad v Prešovskom a Košickom kraji,“ dodáva Chudý. Zároveň by sa mali dať za presne stanovených podmienok presúvať zvieratá z chovu do chovu v oblastiach, ktoré nepatria do reštrikčných zón.