Počas svojho dvanásťročného pontifikátu navštívil pápež František 68 krajín. Z toho štyri – Spojené arabské emiráty, Irak, Bahrajn a Mjanmarsko, privítali hlavu katolíckej cirkvi vôbec po prvý raz. Do rodnej Argentíny však neprišiel od roku 2013, keď bol zvolený do čela pápežského stolca, ani raz. Podľa odborníkov boli za tým aj zložité vzťahy a spory s tamojšími politikmi.
Keď Vatikán oznámil smrť pápeža Františka, pred katedrálou v Buenos Aires, kde kedysi ako pôsobil arcibiskup, sa začali schádzať ľudia. Marina s plačom hovorí, že sa poznali veľmi dlho a kedysi spolu aj varili – jeho smrť ju veľmi zasiahla. Lorenzo zase tvrdí, že keď sa to dozvedel, rozplakal sa. Cítil veľa smútku ale aj pokoja, lebo bolo vidieť, že pápežov čas na tejto Zemi sa naplnil.
Argentína v zápätí vyhlásila sedemdňový štátny smútok. Prezident Javier Milei napísal, že mu bolo cťou ho spoznať v jeho dobrote a múdrosti a že rozdiely, ktoré medzi nimi boli sa javia byť menšie.
Slovník prezidenta ale aj ďalších argentínskych politikov je dnes skutočne zmierlivejší, i keď v minulosti o ňom Javier Milei povedal, že je diablov zástupca na zemi a zaznelo aj slovo imbecil. Podľa odborníkov sa nepáčil ani predchádzajúcej vládnej garnitúre, lebo poukazoval na korupciu, problémy v spoločnosti a politike.
Reakciám na smrť pápeža sa v relácii Rádiožurnál v Rádiu Slovensko venovala redaktorka Kristína Chrenková:
Politický oponent
Bývalá prezidentka ho vnímala ako nepriateľa a politického oponenta, tvrdia odborníci. Staval sa aj proti liberálnym tendenciám v krajine, napríklad proti legalizácii potratov a manželstvám homosexuálov.
„Nebol úplne otvorený tomuto spôsobu riešenia vzťahu medzi dvomi ľuďmi. Nebol však ani úplne konzervatívny v tom zmysle, že by to odmietal, zakazoval alebo nejakým spôsobom sa negatívne staval tejto problematike,“ vysvetľuje diplomat a niekdajšieho veľvyslanec v Argentíne Pavel Šípka.
Aj keď je argentínska katolícka cirkev liberálnejšia ako cirkvi v iných častiach sveta, medzi ľuďmi bol obľúbený, pripomína Šípka. „Predovšetkým bol obľúbený pre jeho ľudskosť, jeho simplicitu. Bol známy aj pre jeho známe prechádzky po Buenos Aires v čiernom dlhom kabáte s čiernou aktovkou. Pohyboval sa v metre, v autobusoch, mohol ho stretnúť ktokoľvek, kdekoľvek na ulici. Kľudne ste ho mohli zastaviť a porozprávať sa s ním,“ dodáva.
Napriek sporom, ktoré mal František s politikmi, mnohí ľudia ho považovali za pápeža chudobných a dúfali, že sa do krajiny ešte vráti. Pavel Šípka tvrdí, že bolo od začiatku jasné, že to nespraví, hoci mal niekoľko príležitostí a navštívil aj susednú Brazíliu. Aj sám pápež povedal, že v Argentíne strávil 76 rokov a to je predsa viac než dosť.