Na hlavný obsah

Na Slovensku sa začína používať terapia ketamínom. Pomôcť má pacientom, ktorí trpia depresiami

Liečba nie je pre každého.

Na Slovensku sa začína používať terapia ketamínom. Pomôcť má pacientom, ktorí trpia depresiami
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Pre pacientov s depresiami sa začína aj na Slovensku používať menej známa terapia ketamínom. Zatiaľ iba v rámci nemocničnej liečby. V Česku s ňou už majú skúsenosti.

Herečka Lucie Ingrová trpela depresiou. Pre svoje problémy užívala aj antidepresíva. Necítila sa však lepšie. Začala preto hľadať iné možnosti.

„Ten samotný zážitok z terapie nebol až taký vizuálny, ako to opisujú niektorí ďalší ľudia, ktorí túto liečbu podstúpili. Bol skôr emocionálny. Hneď po terapii som sa cítila veľmi dobre. Potom sa však na nejaký čas tá nálada trochu zhoršila. Približne po dvoch mesiacoch sa však nálada výrazne zlepšila. Od terapie uplynul necelý rok a môj stav je výrazne lepší,“ hovorí.

O iných možnostiach liečby depresie natočila aj dokumentárny film Doktor na tripu. Má pomôcť priblížiť duševné problémy, aj tento typ liečby. Ketamínom sa liečia depresie, úzkosti aj samovražedné stavy.

„Zatiaľ čo antidepresíva musíte užívať každý deň a trvá niekoľko týždňov, kým začnú účinkovať, pri ketamíne sa účinok dostaví v priebehu niekoľkých hodín,“ vysvetľuje terapeut a psychológ Vojtěch Viktorin.

Liečbe ketamínom na Slovensku sa v Správach venovali redaktorky Katarína Vítková a Natália Krížová:

Zmenený stav vedomia

Súčasťou liečby je aj zmenený stav vedomia, takzvaný psychadelický zážitok. „Psychadelický zážitok je takej kvality, ktorú človek neočakáva. Preto je dôležitá príprava predtým. Je dôležité predstaviť terapiu, je dôležité povedať, ako terapia bude prebiehať,“ objasňuje primár Kliniky drogových závislostí Psychiatrickej nemocnice Phillipa Pinela Pezinok Libor Kišš.

„Zo začiatku som mal obavy, že ako to asi bude prebiehať a ako na to budem reagovať. Prirovnal by som to k takej skoro relaxácii. Už počas zákroku to človek cíti. Strach, ktorý som mal, úplne opadol, ale trvá to aj ďalej. Neskôr únava, tlaky a stresy ustúpia,“ tvrdí pacient, ktorý liečbu absolvoval.

Liečbe ketamínom sa vo Švajčiarsku venuje slovenský psychoterapeut Ján Kohút. „Účinok je úplne odlišný od toho, ako fungujú konvenčné psychofarmaká, antidepresíva. Tieto látky skôr potláčajú emocionalitu a dostávajú ju z depresívnej oblasti do nejakého stredu. Neprispievajú k tomu, aby si človek zmenil perspektívu,“ vysvetľuje.

Podľa psychiatra Ľubomíra Okruhlicu nie je liečba vhodná pre každého. Vyhnúť sa jej musia ľudia s rozvinutou závislosťou, s ochorením srdca či obličiek. „Je vedecky podložené, že je efektívna pri liečbe depresívnej poruchy. Samozrejme, liečba má svoje limity, nemá stopercentnú účinnosť, ako aj iné antidepresíva,“ dodáva.

Lekári upozorňujú, že pred liečbou ketamínom je potrebné vyšetrenie a je nutné absolvovať ju zároveň so psychoterapiou. V žiadnom prípade si nemá liečbu psychoaktívnymi látkami človek naordinovať sám bez odborného dohľadu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko