Podvodné telefonáty, SMS správy či emaily neutíchajú. Podvodníci stále hľadajú spôsoby – ako ľudí oklamať, aby získali peniaze. Odborníci majú niekoľko tipov, ako zistiť, že ide o podvod.
Na podvodné emaily v posledných dňoch upozorňoval aj mobilný operátor. „Nedávno sme zaznamenali šírenie podvodných emailov, kde sa odosielateľ vydával za Orange a zákazníkom posielal emaily s informáciou, že majú preplatok. V tomto prípade išlo o klasický phishing, kde snahou podvodníkov bolo získanie údajov platobných kariet našich zákazníkov,“ informoval Orange.
Okrem emailov sa podvodníci snažia ľudí oklamať prostredníctvom SMS správ či volaní. Preto sa štyria najväčší operátori dohodli na spolupráci. Chcú tak ochrániť zákazníkov.
Podvodným telefonátom a SMS správam sa v reportáži v Správach venovala redaktorka Rebeka Filandová:
„Budú vzájomne overovať pravosť volaní, ktoré prichádzajú na telefónne čísla slovenských zákazníkov. Ide o volania prostredníctvom existujúcich telefónnych čísel. To znamená, že volanému účastníkovi sa toto telefónne číslo javí ako štandardné existujúce slovenské telefónne číslo, ktorým aj je, avšak na druhej strane nie je jeho vlastník,“ uviedol Henrich Krejčí z Asociácie mobilných operátorov Slovenska.
Prvý znak toho, že ide o podvod, je, že podvodník v správe nabáda na kliknutie na odkaz.
„Vedzte, že ani banka, ani pošta, ani akákoľvek hodnoverná inštitúcia od vás nebude chcieť, aby ste na akékoľvek linky alebo odkazy klikali v SMS-ke,“ zdôraznil odborník na hybridné hrozby Victor Breiner.
Dve možnosti, ako sa ochrániť
„Policajný zbor vykonáva vyšetrovanie, sleduje podvodné webové stránky, spolupracuje s bankami a medzinárodnými partnermi na identifikácii páchateľov,“ uistila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Martina Sláviková.
Odborník na hybridné hrozby hovorí, že sú dve možnosti, ako sa ochrániť pred podvodmi.
„Dávajte si pozor na SMS-ky, ktoré neočakávate, na balíky ktoré ste nikdy nemali dostať na dedičstvá, o ktorých neviete o ľuďoch, o ktorých ste nikdy nepočuli o správach, ktoré vás tlačia pod časovou tiesňou niekam klikať. Druhá taká línia obrany je, že si nainštalujete hocijaký bežne dostupný antivírus alebo antimalware,“ radí Breiner.