Liberálna strana (LPC) premiéra Marka Carneyho zvíťazila v pondelkových (28. 4.) predčasných parlamentných voľbách v Kanade. Vyplýva to z projekcií verejnoprávnej televízie CBC a stanice CTV News, z ktorých však zatiaľ nie je jasné, či liberáli budú mať v parlamente väčšinu.
Druhí skončili konzervatívci (CPS) Pierra Poilievra. Na vytvorenie väčšinovej vlády musia liberáli získať najmenej 172 kresiel v 343-člennej dolnej komore parlamentu nazývanej House of Commons (francúzsky Chambre des communes). V opačnom budú musieť rokovať s inými stranami, aby zostali pri moci.
Podľa volebnej projekcie televízie CBC News získali liberáli (LPC) 168 kresiel, konzervatívci (CPS) 144 kresiel, stredoľavý separatistický blok Québecois 23 kresiel, Nová demokratická strana sedem kresiel a Zelení jedno kreslo.
Liberáli získali väčšinu v roku 2015, v roku 2019 však o ňu prišli. Na začiatku roka sa zdalo, že parlamentné voľby s prehľadom vyhrajú konzervatívci na čele so 45-ročným Poilievrom. V januárových prieskumoch viedli nad liberálmi o 20 percentuálnych bodov.
Poilievre priznal porážku
Poilievre v utorok (29. 4.) priznal porážku vo voľbách. Budúcej liberálnej vláde prisľúbil spoluprácu pri riešení obchodnej vojny s administratívou amerického prezidenta Trumpa.
„Vždy budeme dávať Kanadu na prvé miesto,“ vyhlásil Poilievre pred svojimi podporovateľmi v hlavnom meste krajiny. „Konzervatívci budú spolupracovať s premiérom a so všetkými stranami so spoločným cieľom obhájiť záujmy Kanady a dosiahnuť novú obchodnú dohodu, ktorá ukončí tieto clá (USA) a zároveň ochráni našu suverenitu,“ dodal.
Carney opätovne sľúbil, že urobí kanadskú ekonomiku menej závislú od USA a zníži obchodné bariéry medzi jednotlivými provinciami. Vzťahy s USA spomenul počas prejavu viackrát.
„Keď si sadnem s prezidentom Trumpom, bude to s cieľom rokovať u budúcich vzťahoch v ekomonike a bezpečnosti medzi dvomi zvrchovanými krajinami,“ povedal. Takisto chce podľa svojich slov spolupracovať s premiérmi pôvodných obyvateľov.
Svoj prejav sústredil na pokoru ako jednu z hodnôt. Mohol tým istým spôsobom priznať, že jeho strana nezaznamenala taký úspech, aký jej predpovedali prognózy počas kampane, komentuje CBC News. Viaceré z nich predpokladali výraznejšie víťazstvo.
Na Carneyho víťazstvo reagovali viacerí svetoví lídri. Čína, Británia, Austrália či Európska únia dúfajú v posilnenie vzťahov s Kanadou.
Situáciu ovplyvnili aj clá
Situáciu však výrazne zvrátili clá uvalené vládou amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho opakované vyjadrenia, že Kanada sa stane 51. štátom USA. To výrazne pomohlo doteraz vládnucim liberálnom 60-ročného Marka Carneyho, ktorý vo funkcii premiéra nahradil Justina Trudeaua.
Carney predtým viedol centrálne banky Kanady a Británie. Tvrdí, že jeho skúsenosti z finančného sektora ho predurčujú na riešenie otázky ciel a obnovu dôvery v kanadskú ekonomiku. V kampani zdôrazňoval potrebu diverzifikovať ekonomické väzby Kanady a znížiť jej závislosť od Spojených štátov.
Konzervatívec Poilievre sa snažil upriamiť pozornosť voličov na domáce problémy, najmä rastúce životné náklady, ktoré viedli k poklesu popularity Trudeaua. Tvrdil, že jedine konzervatívna vláda dokáže riešiť kriminalitu, nedostatok bývania a ďalšie kľúčové témy.
Koniec kampane poznačil víkendový útok v meste Vancouver, kde vodič auta vrazil do davu ľudí na pouličnom festivale a zabil najmenej 11 osôb. V Kanade so 41 miliónmi obyvateľov má volebné právo takmer 29 miliónov osôb. Rekordný počet voličov, viac ako sedem miliónov, odovzdal svoj hlas v predstihu.
Dlhoročný šéf Liberálnej strany a premiér Justin Trudeau v januári oznámil, že z čela vlády i strany odíde, keď zvolia jeho nástupcu. Jeho popularita však poklesla v dôsledku nárastu životných nákladov v Kanade i migračnej politike jeho vlády. Situáciu v krajine ovplyvnilo aj napätie vo vzťahoch s USA po nástupe prezidenta Trumpa.