Strana Hlas-SD chce zrušiť jeden volebný obvod. Jej predseda Matúš Šutaj Eštok avizoval, že návrh predloží na májovej schôdzi. Chce využiť, že sa v parlamente bude rokovať o zmenách ústavy.
Jeden celoslovenský volebný obvod by potom nahradilo viacero menších, aby v parlamente získali silnejšie zastúpenie regióny. Proti sú viaceré opozičné strany aj koaličná SNS.
V jednom volebnom obvode všetci voliči vyberajú z rovnakého zoznamu kandidátov. Hlasy sa spočítajú za celé Slovensko dokopy. Poslanci zároveň nemusia pochádzať z regiónov, kde ich ľudia volili.
A to chce zmeniť strana Hlas. Jej predseda avizuje, že príde s pozmeňovacím návrhom k už existujúcemu návrhu na zmenu ústavy. Ten zatiaľ upravuje iba kultúrno-etické otázky.
„Je tu spoločenská objednávka na to, čo Igor Matovič (hnutie Slovensko) zabetónoval zo strachu, aby sme to z ústavy odstránili, ten prežitok z čias Vladimíra Mečiara,“ povedal minister vnútra a predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.
Zmenám v ústave sa v Správach venovali redaktori Karolína Janičíková a Jakub Horáček:
Reforma volebného zákona
Jeden volebný obvod na Slovensku bol zavedený v roku 1998 počas reformy volebného zákona. Navrhli ho poslanci HZDS. Dôvodom bolo, že štyri pôvodné volebné obvody, ktoré existovali v 90. rokoch, už neboli aktuálne, pretože krajina sa administratívne zmenila.
Celoštátny volebný obvod sa dostal do ústavy v roku 2023, keď sa diskutovalo o predčasných parlamentných voľbách.
„Vtedajšia najväčšia koaličná strana povedala, že nepodporí novelizáciu ústavy, ktorá by umožnila skrátenie volebného obdobia, pokiaľ sa tam nedostane aj garancia jedného volebného obvodu pri voľbách do Národnej rady (NR) SR,“ pripomenul ústavný právnik Univerzity Komenského v Bratislave Vincent Bujňák.
S iniciatívou vtedy prišiel Igor Matovič. Líder hnutia Slovensko varuje, že koaličné strany chcú zmeniť volebný systém, a tak sa udržať pri moci aj po ďalších voľbách. A na to nevyhnutne potrebujú jeden volebný obvod zrušiť.
„No a ja pevne verím, že kresťanská strana, za ktorú KDH považujem, bude mať Boha pri sebe a nebude pomáhať vládnemu zlu zabetónovať sa pri moci,“ povedal Matovič. „Je predčasné o tom hovoriť, keď nie je v tom zajedno vládna koalícia, nerád by som predbiehal,“ skonštatoval predseda kresťanských demokratov Milan Majerský.
Hlas naráža na odpor národniarov
Hlas-SD naráža na odpor SNS. Národniari sú dlhodobo proti zrušeniu volebného obvodu. Súčasný systém im vyhovuje. „Myslím si, že tento návrh nedostane podporu. Ostane to tak, ako je to dnes,“ povedal poslanec Roman Michelko (SNS).
„Téme zmeny ústavy sa bude venovať pracovná skupina zriadená za týmto účelom. So stranou Hlas zatiaľ nerokovali,“ priblížila hovorkyňa strany Smer-SD Ľubica Končalová.
„Je to účelová snaha zvýhodniť seba, svojich politických spojencov oproti tej druhej strane,“ reagoval poslanec Ondrej Dostál (SaS). „Pre nás v Hlase je jednou z priorít vrátenie moci späť do rúk ľuďom v regiónoch,“ dodal Šutaj Eštok.
„Dnes máme preferenčné hlasy a silní regionálni politici majú šancu sa prekrúžkovať,“ reagoval Michelko.
Na to, aby NR SR zrušila volebný obvod, je nevyhnutná trojpätinová väčšina, teda 90 poslancov. To isté platí aj pre ostatné zmeny ústavy, ktoré navrhuje predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Parlament by mal o nich rokovať na májovej schôdzi.