Rada Fondu na podporu umenia (FPU) odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská. Vyhlásila, že k rozhodnutiu podľa rezortu viedli opakované a závažné porušenia zákonných a pracovnoprávnych povinností.
Ministerstvo tvrdí, že Špoták nevyhovel uzneseniu rady zo 16. apríla a v stanovenej lehote nezabezpečil sprístupnenie dokumentácie k projektom zameraným na podporu folklórnych podujatí. „Čím znemožnil rade rozhodovať na základe relevantných podkladov,“ podotkol rezort.
Reakcia Špotáka
Róbert Špoták považuje svoje odvolanie z funkcie riaditeľa FPU za neoprávnené. Argumentuje tým, že predloženie projektov bez stanoviska odbornej komisie by bolo v rozpore so zákonom a s vnútornými predpismi fondu. Špoták radu upozornil na pochybnú legitimitu ich rozhodovania.
„Podľa zákona o FPU (aj v novelizovanom znení) sú odborné komisie esenciálnou súčasťou rozhodovania o poskytovaní finančných prostriedkov. Zmena postavenia odborných komisií z rozhodovacieho na poradný orgán neznamená možnosť vylúčenia odborných komisií z procesu rozhodovania,“ ozrejmil Špoták. Rada podľa jeho slov síce môže rozhodnúť inak, ako navrhne odborná komisia, zákon však predpokladá existenciu jej stanoviska.
Špoták pripomenul, že žiadne ustanovenie zákona o fonde ani vnútorných predpisov nezavádza pre ostatné orgány FPU možnosti odborné komisie z rozhodovacieho procesu vylúčiť. „A to ani v situácii, keď dôjde k nedodržaniu lehoty 90 pracovných dní na vydanie rozhodnutia o poskytnutí finančných prostriedkov,“ doplnil. Splnenie uloženého príkazu by podľa Špotáka viedlo k porušeniu zákona a vnútorných predpisov fondu.
Folklórne podujatia
Podľa MK Špoták nepredložil návrhy členov odborných komisií podľa podmienok zákona, čím svojou nečinnosťou znemožnil rozhodovanie o žiadostiach o podporu folklórnych festivalov. „Zverejnil údaje o hlasovaní členov rady, ktoré sú podľa zákona o FPU neverejné, čím porušil zásadu mlčanlivosti a riadneho nakladania s informáciami,“ uviedlo ministerstvo.
Špoták v stanovisku uviedol, že on ani kancelária fondu nezapríčinili súčasné omeškanie s pridelením finančných prostriedkov na folklórne podujatia. „Práve kancelária zabezpečila, napriek viacnásobným komplikáciám, dostatočný počet členov komisie a voľbu komisie zaradila do programu na zasadnutie rady dňa 27. marca. Nominanti Ministerstva kultúry SR sa však na tomto zasadnutí nezúčastnili a k voľbe komisie nedošlo,“ objasnil.
Špoták priblížil, že nominanti MK SR už aj v predchádzajúcom období opakovane bojkotovali zasadnutia rady.
„Z 15 zasadnutí rady, ktoré sa uskutočnili od vstupu novely zákona o fonde do platnosti, bolo šesť zasadnutí uznášanianeschopných, a to práve pre neúčasť nominantov MK SR. Ide o situáciu, v ktorej fond od svojho založenia nikdy nebol,“ doplnil.
V dôsledku novely zákona a vnútorných úprav rokovacieho poriadku Rady FPU sa celý proces schvaľovania podľa Špotáka výrazne predĺžil.
Sklzy vo vyhlasovaní výziev, voľbe komisií aj v rozhodovaní o finančných prostriedkoch boli známe a rada o nich bola pravidelne informovaná. Preto nie je podľa neho korektné tvrdiť, že za meškanie nesie zodpovednosť on alebo kancelária fondu.
Nezákonná nominácia do členov rady
Špoták upozornil, že od augusta 2024 nie je Rada FPU v súlade so zákonom, keďže jej zloženie nie je kompletné. Pripomenul, že voči vymenovaniu niektorých členov podal v apríli protest prokurátor, keďže údajne nespĺňajú zákonné podmienky. „A jeden z členov rady (nemám informáciu, či je vôbec ešte stále členom) je vymenovaný v priamom a očividnom rozpore so zákonom,“ podotkol.
Platforma Otvorená kultúra v januári a vo februári požiadala Generálnu prokuratúru (GP) SR, aby preverila súlad nominácie Petra Grutku a Adriany Tomičovej s podmienkou minimálne päťročnej praxe v oblasti kultúry, ktorú od kandidátov na členov Rady FPU vyžaduje zákon.
„Podľa verejne dostupných informácií táto podmienka nebola splnená a prokurátor naše argumenty uznal, 1. apríla podal protest proti opatreniam ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) a menovaniu oboch členov rady,“ informoval právnik Michal Lipták, ktorý spolupracuje s platformou.
GP potvrdila podanie protestov. „Boli podané z dôvodu nepredloženia zákonom o fonde na podporu umenia vyžadovaných podkladov preukazujúcich podmienku najmenej päťročnej odbornej praxe v oblasti umenia, kultúry alebo kreatívneho priemyslu,“ uviedla hovorkyňa GP Zuzana Drobová.
Zmena štatútu a nový predseda rady
Rada Fondu na podporu umenia si 12. marca schválila zmenu štatútu. Členovia rady rovnako zvolili nového predsedu, stal sa niekdajší podpredseda Matúš Oľha.
Oľha bol jedným z novších členov rady, navrhnutých ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (nom. SNS). Predošlý predseda Rady FPU Dušan Buran sa rozhodol opätovne nekandidovať, pretože nie je stotožnený s rozhodnutiami rady.
Snahu zmeniť štatút FPU kritizovala kultúrna obec i samosprávy, ktoré sa obávali, že zmeny môžu výrazne poškodiť samotnú podpornú činnosť a spôsobiť devastačný efekt napríklad na regionálnu kultúru.
Navrhovatelia zmien z radov členov rady, nominovaných Šimkovičovou, argumentujú potrebu zmien tým, že doterajšie nastavenia i procesy pri prideľovaní dotácií neférovo uprednostňovali niektoré skupiny umelcov a tvorcov pred inými.