Na hlavný obsah

Výročie vstupu Slovenska do Európskej únie: Za 21 rokov k nám putovali desiatky miliárd eur, výrazne stúpol hrubý domáci produkt

Únii dôveruje 53 percent opýtaných Slovákov.

Výročie vstupu Slovenska do Európskej únie: Za 21 rokov k nám putovali desiatky miliárd eur, výrazne stúpol hrubý domáci produkt
Na ilustračnej snímke vlajky Európskej únie. Foto: unsplash

Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do Európskej únie výrazne zlepšila. Finančné prostriedky z rozpočtu EÚ prispeli k rastu hospodárstva a predstavujú dôležitý zdroj verejných investícií. Pripomenulo to Zastúpenie Európskej komisie (EK) v SR pri príležitosti 21. výročia vstupu Slovenska do EÚ.

Dodalo, že podľa prieskumu Eurobarometra z decembra minulého roka dôveruje Únii 53 percent opýtaných Slovákov, pričom dve tretiny respondentov zo Slovenska sa cíti byť spätých s EÚ.

„Už 21 rokov patríme do Európy, ktorej piliermi sú sloboda, demokracia, mierové spolužitie a úcta k človeku. Členstvo v Európskej únii prinieslo Slovensku nielen ekonomický rast a stabilitu, ale aj istotu, že veľkým výzvam môžeme čeliť spoločne,“ uviedol zastupujúci vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Radim Dvořák.

Myslí si, že aj Slovensko dnes spoluvytvára európsku budúcnosť. „Práve v čase, keď sa svet mení rýchlejšie než kedykoľvek predtým, si uvedomujeme, že jednota, spolupráca a hodnoty EÚ nie sú samozrejmosťou, sú základným kameňom nášho európskeho domu, v ktorom máme naše miesto, ale o ktorý sa musíme tiež starať,“ doplnil.

Vstupu Slovenska do EÚ sa v Správach venovala aj redaktorka Rebeka Filandová:

Peniaze na obnovu

Európska komisia pripomenula, že v období rokov 2004 až 2022 prišlo na Slovensko viac ako 36 miliárd eur a po započítaní plánu obnovy a odolnosti presahuje suma výšku 38 miliárd. Financie išli na podporu stoviek projektov v oblasti regionálneho rozvoja, dopravy, školstva, vedy, zdravotníctva a ochrany životného prostredia.

Z európskych peňazí sa stavali a rekonštruovali školy, škôlky a nemocnice, obnovovali námestia, budovali vedecké parky, ale aj nové cesty či modernizovali železnice. Z nového finančného obdobia na roky 2021 až 2027 môže Slovensko z eurofondov získať ďalších 13 miliárd eur.

Slovensko zaznamenalo od vstupu do EÚ pozitívny hospodársky rast, pričom jeho hrubý národný dôchodok sa zvyšuje v priemere o sedem percent ročne. EK tiež pripomenula, že slovenské hospodárstvo sa od roku 2004 približuje k priemeru členských krajín. Hrubý domáci
produkt krajiny na obyvateľa vzrástol z úrovne 59 percent priemeru v roku 2004 na 71 percent v roku 2022.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko