Na hlavný obsah

Podľa bývalého vedenia envirorezortu klesá záujem poľovníkov o odstrel medveďa. F. Kuffa popiera, že by sa na ňom podieľala armáda

Problémom vraj boli povolenia na výnimku.

Podľa bývalého vedenia envirorezortu klesá záujem poľovníkov o odstrel medveďa. F. Kuffa popiera, že by sa na ňom podieľala armáda
Ilustračná snímka. Foto: Alexey Spekhalskiy/Alamy/Profimedia

Ozbrojené sily pokračujú v monitoringu medveďa hnedého. Po informáciách, že sa do ich eliminácie má zapojiť armáda, rezort životného prostredia reagoval, že odstrel majú na starosti zásahové tímy a poľovníci.

Podľa bývalého vedenia však záujem poľovníkov o odstrel medveďa klesá. Envirorezort reaguje, že problémom boli povolenia na výnimku usmrtenia chráneného živočícha.

Problémovému odstrelu medveďov sa v relácii Rádiožurnál venoval redaktor STVR Tobiáš Petra:

„Keď bude niekto ohrozený, tak samozrejme, že môže strieľať,“ odpovedal naposledy minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) na otázku, či sa budú vojaci podieľať na eliminácii medveďov.

To následne kritizoval bývalý štátny tajomník rezortu Michal Kiča, podľa ktorého na to nemajú mandát v zákone o ozbrojených silách.

„Považujem to aj za pomerne nebezpečnú situáciu, pretože skutočne sa vám potom môže stať, že navštívite prírodu ako návštevník a budete tam stretávať ozbrojené jednotky,“ upozornil Kiča.

Vojaci sa na odstrele medveďa nepodieľajú, ozrejmil štátny tajomník rezortu Filip Kuffa. Dodal, že Štátna ochrana prírody SR už od minulého týždňa urobila niekoľko školení z pohľadu zákona o ochrane prírody a krajiny na monitoring za pomoci dronov od armády.

„Oni sú naša technická podpora, v podstate na elimináciu sú dva mechanizmy – sú vydávané rozhodnutia priamo pre poľovníkov a potom je zásahový tím, ktorý rieši vyslovene problémové jedince,“ uviedol Kuffa.

Kvótový odstrel

Bývalé vedenie rezortu však upozorňuje na iný problém. „Disponujem informáciami o neochote Slovenskej poľovníckej komory sa zapájať do realizácie kvótového odstrelu medveďov,“ informoval Kiča.

„Je to prekvapujúce, ale áno, musia podať žiadosť. Čiže štandardný úradnícky postup je taký, že musí byť žiadateľ, podá žiadosť, zaplatí kolok a my potom vydávame výnimku. Počet žiadostí, počet rozhodnutí, bude oveľa viac, tak to mohlo byť jedným úkonom spravené,“ reagoval Kuffa.

Dodal, že zásahové tímy by mali pokračovať monitoringom medveďov na Podpoľaní.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál