Na hlavný obsah

Zákaz vstupu pomoci do Pásma Gazy môže mať katastrofálne následky, uviedol Červený kríž

Upozornil na obmedzený prístup k potravinám či liekom.

Zákaz vstupu pomoci do Pásma Gazy môže mať katastrofálne následky, uviedol Červený kríž
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v piatok (2. 5.) varoval pred následkymi dvojmesačnej izraelskej blokády humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Táto enkláva je z dôvodu nej „na pokraji úplného kolapsu“.

„Bez okamžitého obnovenia dodávok pomoci nebude mať MVČK prístup k potravinám, liekom a životne dôležitým materiálom potrebným na udržanie mnohých svojich programov v Pásme Gazy,“ uviedol MVČK vo vyhlásení. „Situácia sa nesmie a nemôže ďalej vystupňovať,“ dodal.

Varoval tiež, že ak bude blokáda pokračovať, programy, ako sú spoločné kuchyne MVČK, budú môcť fungovať už len niekoľko týždňov. MVČK tiež upozornil, že v nemocnici, ktorú v palestínskej enkláve prevádzkuje, chýbajú zdravotnícke potreby a sú vyčerpané niektoré základné lieky a spotrebný materiál.

Medzinárodné humanitárne právo

MVČK zdôraznil, že podľa medzinárodného humanitárneho práva „je Izrael povinný použiť všetky dostupné prostriedky na zabezpečenie uspokojenia základných potrieb civilného obyvateľstva pod jeho kontrolou“.

„Medzinárodné humanitárne právo je jasné. Zdravotnícky personál a zdravotnícke zariadenia musia byť rešpektované a chránené za každých okolností,“ dodal výbor.

„Do Pásma Gazy musí byť umožnený vstup pomoci. Rukojemníci musia byť prepustení. Civilisti musia byť chránení… Bez okamžitých opatrení sa Gaza ešte viac prepadne do chaosu, ktorý humanitárne úsilie nebude schopné zmierniť,“ vyhlásil MVČK.

Izrael pokračuje v blokáde

Izrael 2. marca prerušil dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, kde žije asi 2,3 milióna obyvateľov. Nechce ich obnoviť, kým Hamas neprepustí všetkých izraelských rukojemníkov. Podľa neho palestínske militantné hnutie zadržiava 59 rukojemníkov, z ktorých je 24 nažive.

„To znamená, že môže poslúžiť len ako podklad jednotlivým národným štátom na to, aby nejakým spôsobom zaujali svoj postoj voči Izraelu,“ uviedol. „Teoreticky môžu prijať opatrenia, ako je blokáda, prerušenie diplomatických stykov a podobne,“ doplnil.

Izraelskou blokádou sa v pondelok (28. 4.) začal zaoberať medzinárodný súdny dvor (ICJ).
Orientalista Petr Pelikán uviedol, že poradné stanovisko ICJ pre Izrael v spojitosti s pozastavením humanitárnej pomoci do Pásma Gazy je nezáväzné.

Krajiny, ktoré nasledujú protiizraelskú politiku, ju už podľa Pelikána zaujali dávno. „Hlavný štát, ktorý podporuje Izrael a na ktorého podpore je Izrael závislý, to znamená Spojené štáty, teraz presadzuje jednoznačne úplne prosionistickú politiku,“ uviedol. „Nebude sa riadiť žiadnym stanoviskom medzinárodného súdu,“ dodal.

Pelikán tiež uviedol, že Izrael už roky spochybňuje akékoľvek vyhlásenia OSN a jej orgánov, ktoré znamenajú isté odsúdenie Izraela a vyzývajú ho k činnosti.

Celý rozhovor s orientalistom Petrom Pelikánom sme odvysielali v relácii Aktuálne :24:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet