Na hlavný obsah

Poľsko povolilo Robertovi Ficovi prelet do Ruska na oslavy konca druhej svetovej vojny. Jeho účasť však kritizuje

Oslavy sa uskutočnia 9. mája v Moskve.

Poľsko povolilo Robertovi Ficovi prelet do Ruska na oslavy konca druhej svetovej vojny. Jeho účasť však kritizuje
Premiér Robert Fico. Foto: TASR/Martin Baumann

Ministerstvo zahraničných vecí vo Varšave v utorok (6. 5.) popoludní informovalo, že Poľsko povolilo prelet lietadla so slovenským premiérom Robertom Ficom nad svojím územím na trase do Ruska. Zároveň však potvrdilo svoj kritický pohľad na účasť premiéra SR na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve 9. mája. Informuje o tom varšavský spravodajca TASR.

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v utorok skôr uviedol, že jeho krajina sa ešte nad záležitosťou nezamýšľala. „Nezamýšľali sme sa nad tým, pretože sme držali palce pánovi premiérovi, aby sa uzdravil,“ povedal minister.

Pripomenul, že Fico bol pred rokom obeťou atentátu. „Myslíme si, že podporovať Putinov naratív v Moskve nie je dobrý nápad,“ dodal.

Minister tiež skritizoval Maďarsko za blokovanie pokračovania prístupových rokovaní Ukrajiny do EÚ a blokovanie vyplatenia siedmich miliárd eur členským štátom za vojenské vybavenie dodané Ukrajine, ktoré by týmto štátom umožnilo nakúpiť nové zbrane. „Ide o nepriateľský krok voči Ukrajine, nepriateľský krok voči Poľsku a nekorešpondujúci s európskymi hodnotami,“ povedal Sikorski.

Sikorski informoval o plánovanom podpise novej dohody o spolupráci medzi Poľskom a Francúzskom, ktorá bude obsahovať aj konkrétne záväzky v oblasti bezpečnosti a obrany.

Minister uviedol, že tieto záväzky budú formulované podrobnejšie než v Severoatlantickej zmluve. Nebudú ale obsahovať záväzky týkajúce sa ochrany Poľska francúzskym jadrovým dáždnikom, čo označil predtým za viac teoretickú ako praktickú koncepciu obrany. „Myslím si, že toto je skôr otázka pre majiteľa tejto zbrane,“ povedal.

Minister tiež vyhlásil, že európsky zbrojný priemysel sa musí stať sebestačnejším najmä v oblasti munície. Ako príklad uviedol Ukrajinu, ktorá počas vojny vybudovala nové zbrojárske závody a začala produkciu vlastných dronov.

Zároveň zdôraznil, že Poľsko a EÚ musia pokračovať v zbrojení. „Budeme sa pripravovať tak, aby si to Putin desaťkrát rozmyslel, než nám pohrozí,“ uzavrel Sikorski.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet