Základným kritériom pri rozhodovaní o výživnom sú potreby dieťaťa. Súd tiež prihliada na finančné možnosti rodiča. Priblížil to advokát Miloš Kvasňovský v relácii STVR Peniaze. Takisto vysvetlil, čo robiť v prípade, ak si jeden z rodičov vyživovaciu povinnosť neplní.
Potreby dieťaťa a možnosti rodiča
„Spravidla to prebieha tak, že jeden z rodičov podá na súd návrh na určenie vyživovacej povinnosti,“ uviedol Kvasňovský s advokátskej kancelária KVASŇOVSKÝ & PARTNERS. Súd návrh príjme a začne o ňom rozhodovať. „Základným kritériom, z ktorého bude vychádzať, sú odôvodnené potreby maloletého dieťaťa,“ vysvetlil.
„Druhým faktorom sú možnosti rodiča. Jeho majetkové pomery, zárobkové pomery, a vôbec schopnosť dosiahnuť nejaký príjem,“ povedal. Súd na základe týchto kritérií určí spravodlivé výživné.
Kvasňovský dodal, že súd môže určiť aj tvorbu úspor. Jedného z rodičov zaviaže povinnosťou tvorby úspor pre maloleté dieťa nad rámec výživného. „Toto sa uplatňuje spravidla pri rodičoch, ktorí sú lepšie zarábajúci, teda sú solventnejší,“ povedal.
Rady, ako požiadať o výživné, sme odvysielali v relácii Peniaze:
Čo s neplatičmi
Kvasňovský opísal aj postup v prípade, že jeden z rodičov si svoju vyživovaciu povinnosť neplní riadne či včas a druhý disponuje vykonateľným súdnym rozhodnutím.
„Takéto vykonateľné rozhodnutie je exekučným titulom,“ povedal. „Oprávnený rodič sa na základe vykonateľného rozhodnutia môže obrátiť na príslušný súd s návrhom na začatie exekúcie,“ dodal.
Návrh sa dá podať prostredníctvom elektronického formulára, no občania môžu požiadať aj súdneho exekútora o spísanie. V prípade, ak je návrh odôvodnený a nemá chyby, exekučný súd do 15 dní od prijatia návrhu poverí vykonaním exekúcie konkrétneho súdneho exekútora.