Fotovoltika môže znížiť náklady na elektrinu a zvýšiť nezávislosť od cien na trhu. Sú na ňu aj štátne dotácie vo výške až niekoľko tisíc eur. Zdroje do 50 kW nepotrebujú na základe nového stavebného zákona stavebné povolenie ani ohlasovaciu povinnosť. Podrobnosti poskytol v relácii Peniaze riaditeľ marketingu SPP Martin Prilinský.
„Dôvody, prečo si zákazníci vyberajú čím ďalej viac fotovoltiku, je najmä záujem znížiť náklady na elektrinu, zvýšiť svoju nezávislosť od zmien cien na trhoch s elektrinou, zvýšiť hodnotu svojej nehnuteľnosti,“ povedal.
U mnohých ľudí však podľa neho rozhoduje aj ekologický aspekt. „Výroba elektriny z fotovoltiky sa považuje za udržateľnú,“ dodal. „Markantným dôvodom sú aj štátne dotácie, ktorými si (ľudia) vedia znížiť náklady na investíciu,“ upozornil.
Elektrovozidlo i bojler
„Fotovoltika sa oplatí pre všetkých, ktorí spotrebúvajú elektrinu, vykurujú prostredníctvom elektrokotla alebo tepelného čerpadla. Prípadne sú vlastníkom elektrovozidla a nabíjajú ho doma, alebo majú elektrický bojler na vykurovanie teplej vody,“ uviedol.
Cena za fotovoltiku závisí od viacerých skutočností. „Na začiatok je potrebné navrhnúť vhodné riešenie pre zákazníka, ktoré bude reflektovať jeho potreby,“ povedal. Výkon fotovoltiky sa prispôsobí spotrebe, takisto treba brať do úvahy aj batériu. „Vo všeobecnosti je možné povedať, že takéto riešenie sa pohybuje v niekoľkých tisíckach eur,“ zhrnul.
Dodal, že investíciu je možné znížiť prostredníctvom štátnej podpory. Existuje viacero programov, napríklad Zelená domácnostiam, kde sa dá získať podpora až do výšky 4 025 eur, v závislosti od výkonu.
„Ďalej je to Zelená solidarita určená pre domácnosti ovplyvnené energetickou chudobou, kde je možné získať podporu až do výšky 6 300 eur,“ vymenoval. Pripomenul aj program Obnov dom, kde sa môže spojiť inštalácia fotovoltiky s inými opatreniami.
Tiež sa podľa neho pripravuje program Zelená podnikom, ktorý bude podporovať investície do obnoviteľných zdrojov pre mikropodniky, malé podniky a stredné podniky.
Fotovoltika či solárne panely
„Hlavnými komponentami sú fotovoltické panely, ktoré môžeme všetci poznať zo striech rodinných domov prípadne iných budov,“ ozrejmil Prilinský. Vysvetlil aj rozdiel medzi fotovoltikou a solárom.
Zariadenia sa podľa jeho slov na prvý pohľad môžu javiť ako veľmi podobné „čierne panely na budovách“. „Vo fotovoltických paneloch sa vyrába elektrická energia a v prípade termických solárnych panelov sa vyrába teplo alebo sa ohrieva voda,“ vysvetlil.
Fotovoltika sa môže oplatiť aj na rekreačných nehnuteľnostiach. Prilinský v relácii Peniaze uviedol, za akých podmienok to môže byť výhodné. Poskytol aj rady, ako postupovať pri výbere poskytovateľa takejto investície.