Na hlavný obsah

Plánovaná stavba spaľovne v Skalici spustila vlnu odporu: Proti sú obyvatelia na Záhorí aj obyvatelia českého mesta na hraniciach

V hre je aj referendum.

Plánovaná stavba spaľovne v Skalici spustila vlnu odporu: Proti sú obyvatelia na Záhorí aj obyvatelia českého mesta na hraniciach
Skaličania sú proti výstavbe spaľovne. Foto: STVR

Na jednej strane brehu slávnosť, na druhej protest. Kým primátorka otvárala vody Baťovho kanála, v pozadí kričali nespokojní obyvatelia spoza Moravy. Zdrojom sváru je spaľovňa odpadov. Súkromný investor ju chce vybudovať na okraji mesta Skalica, teda v tesnej blízkosti českých hraníc.

“My vám komoru, vy nám spaľovňu“ stálo na jednom z transparentov, ktoré na druhom brehu vyvesila skupina obyvateľov zo susednej obce Sudoměřice.

Pre výstavbu plavebnej komory sme sa peši na druhú stranu kanála nedostali, a tak sme do Sudoměříc zašli autom. Takto opísal rozhorčenie miestnych jeden z obyvateľov. “Ak chcem vychádzať so svojím susedom, nebudem sa k nemu správať takto. Nebudem ani stavať septik pri susedovom plote,“ povedal obyvateľ Sudoměříc Jakub Gavlík.

V návrhu sú dva varianty umiestnenia zariadenia. Jedným je lokalita neďaleko Zlatníckej doliny a potom pole, ktoré leží ďalej od Skalice, no bližšie k obytným domom v obci Sudoměřice.

“Spaľovne alebo akékoľvek zariadenia, ktoré budú nakladať s odpadom sú potrebné. Len si myslíme a sme za to, že by mali byť tam, kde je patričná infraštruktúra a kde nebudú spôsobovať problémy do budúcna,“ vyjadril sa starosta obce Sudoměřice František Mikéska.

Spaľovni v Skalici sa v Správach z regiónov venovala redaktorka STVR Soňa Cipínová:

Zdroj: STVR

“Chápeme, že ľudia môžu mať strach, že aký to má vplyv na životné prostredie a zdravie obyvateľov. To je našou úlohou, aby sme im toto všetko podrobne vysvetlili a odkomunikovali. Je to úplne štandardné zariadenie a opakujem, že ich je viac ako 500 v Európe,“ vyhlásil predseda predstavenstva firma GGES Ivan Peschl.

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie

Súčasťou Centra ekologického hospodárstva by mal byť napríklad aj zberný dvor, zariadenie na zhodnocovanie biomasy a biologicky rozložiteľného odpadu, ale hlavne spaľovňa s maximálnou kapacitou 135-tisíc ton odpadu ročne.

Návrh vyvolal rozruch aj v samotnej Skalici. Pod otvorený list, v ktorom žiadajú o zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva k tejto téme, sa podpísalo viac ako tritisíc ľudí. Mesto chce počkať na výsledky posudzovania vplyvov na životné prostredie.

“Až keď budeme mať dostatok informácií od odborníkov, otvorí sa široká a vecná diskusia, aby sme mohli zvážiť prípadné výhody alebo riziká tohto projektu,“ ozrejmila primátorka mesta Skalica Oľga Luptáková.

Téma spaľovne rezonuje okresným mestom a vidno to aj v uliciach. Faktom je, že skládka v neďalekom Mokrom Háji bude o pár rokov naplnená.

“V dnešnej rozpoltenej spoločnosti občania nič nechcú, ani kafilérie, ani krematóriá. Čo ale s tým odpadom budeme robiť? Jediné riešenie do budúcna je spaľovaním,“ konštatovala Luptáková.

“Keby sme mali malú spaľovňu v našej priemyselnej zóne a riešilo by to problémy Skalice, asi by ľudia neboli tak nahnevaní. Tu sa ale počíta s tromi krajmi a obrovským množstvom,“ uviedla členka Komisie pre ekonomiku MsZ v Skalici Dagmar Olajošová.

“Projekt Centra ekologického hospodárstva v Skalici je veľmi detailne a kvalitne pripravený projekt a investor komunikuje transparentne. Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie je len na začiatku a ministerstvo životného prostredia ho vyhodnotí profesionálne a podľa platnej legislatívy,“ zaznelo v stanovisku ministerstva životného prostredia SR.

V hre je aj referendum. O jeho vyhlásenie chce primátorka požiadať poslancov až po zverejnení výsledkov posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny