Ceny mlieka a mliečnych výrobkov zrejme vzrastú. Producenti a spracovatelia mlieka to odhadujú zatiaľ na úrovni do desať percent. Zdôvodňujú to zvýšenými nákladmi pre nákazu slintačkou a krívačkou, pre ktorú museli sprísniť opatrenia v chovoch aj mliekarňach. Nejde však o jediný dôvod zdražovania.
Uzavretie chovov a prísne hygienické pravidlá zvýšili chovateľom náklady. Stredne veľký chov so 750 mliekovými kravami v Oponiciach ich vyčíslil na osem až desaťtisíc eur mesačne.
Predovšetkým zvýšené náklady
„Predovšetkým to boli zvýšené náklady, čo sa týka dezinfekcií. Niektoré firmy, ktoré predtým predávali dezinfekciu, tak tá cena vyskočila niekoľkonásobne vyššie. Samozrejme, každého toho prvovýrobcu to postihlo,“ uviedol chovateľ z Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU Pavol Findura.
„Momentálne, keď už sa dajú predávať zvieratá, tak obchodníci ich vykupujú za nižšie ceny. Vidíme to v dvoch rovinách. V prvom rade zvýšené náklady, na druhej strane sú to aj znížené príjmy. Samozrejme, očakávame, aby išla hore aj nákupná cena mlieka,“ povedala riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková.
„Musíme drahšie predávať, lebo máme vyššie náklady o viac ako 15 percent len na surovine, nehovoriac o nákladoch na transakčnú daň,“ potvrdil prezident Slovenského mliekarenského zväzu Marián Šolty. „My sme skutočne pol roka ceny neupravovali. Teraz, keď to už neurobíme, tak nebudeme môcť vyrábať tak, aby tie fabriky prežili,“ vyhlásil.
Cenám mliečnych výrobkov sa v Správach venovala redaktorka Jana Obrancová:
Nárast cien na pultoch
Ako sa zvýšenie odbytových cien prejaví aj v cenách na pultoch, bude závisieť aj od obchodníkov, a tiež od toho, či producenti dostanú za straty kompenzácie. Tie totiž čakajú od štátu.
„Náš zväz bude trvať na tom, aby sa kompenzovali tieto zvýšené náklady a znížené príjmy. Uvidíme, ako sa k tomu postaví štát, pretože budeme žiadať, aby časť tých, tej kompenzácie prebral na seba,“ uviedla Štefániková.
„Aktuálne prebieha zber údajov a analýza škôd, aby sa mohlo následne rozhodnúť o adekvátnych formách riešenia, resp. o nájdení spôsobu na primerané odškodnenie,“ uviedlo v stanovisku Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Chovy, do ktorých slintačka a krívačka prenikla, sú podľa ministerstva už v plnej miere odškodnené. Celkovo bolo u nás pre nákazu zlikvidovaných vyše sedemtisíc zvierat, väčšina práve mliekových kráv. Nákaza tým produkciu mlieka u nás znížila o sedem percent.