Na hlavný obsah

Portugalsko opäť mieri k menšinovej vláde. Víťazná AD väčšinu mať nebude, priznal jej líder Montenegro

Odmieta sa spájať s krajnou pravicou.

Portugalsko opäť mieri k menšinovej vláde. Víťazná AD väčšinu mať nebude, priznal jej líder Montenegro
Luís Montenegro. Foto: TASR/AP

Portugalsko po nedeľňajších (18. 5.) voľbách smeruje k ďalšej menšinovej vláde, voľby totiž vyhrala stredopravá koalícia Demokratická aliancia (AD) premiéra Luísa Montenegra, ktorá má ale opäť ďaleko k väčšine v parlamente. 

Vo voľbách ďalej posilnila krajne pravicová strana Chega (portugalsky Dosť), ktorá zaznamenala najlepší výsledok vo svojej krátkej histórii a zrejme bude mať rovnaký počet poslancov ako druhí socialisti. Pre nich je naopak nedeľňajší výsledok podľa denníka El País najhorším od roku 1987 a líder socialistov Pedro Nuno Santos preto oznámil, že vo vedení strany skončí.

Montenegro v noci vystúpil pred svojich priaznivcov. V prejave poukázal, že socialisti podľa neho nie sú pripravení uzavrieť koaličnú zmluvu. Montenegro tiež odmieta vládnuť s krajnou pravicou. Premiér vníma výsledok volieb ako vyjadrenie dôvery svojej menšinovej vláde.

„Portugalský ľud chce túto vládu a žiadnu inú. Ľud chce tohto premiéra a žiadneho iného, „povedal pred priaznivcami.

Zloženie portugalského parlamentu

AD podľa výsledkov po sčítaní 99,22 percenta hlasov získala 32,7 percenta, a teda 89 mandátov v 230-člennom jednokomorovom parlamente; oproti predchádzajúcim voľbám si koalícia polepšila o deväť kresiel.

Socialisti skončili druhí s 23,4 percentami hlasov a tretia je formácia Chega s 22,6 percentami, po prepočítaní na mandáty by ale obe tieto strany mali obsadiť 58 kresiel v parlamente, čo je pre stranu Chega o osem viac, ako získala po voľbách vlani v marci. Stredoľavá Socialistická strana (PS) výrazne stratila, po minuloročných voľbách mala 78 poslancov.

Skutočným víťazom volieb je podľa politologičky Mariny Costaovej Lobovej z Inštitútu sociálnych vied na Lisabonskej univerzite krajná pravica. Jej líder, bývalý futbalový komentátor, André Ventura vyhlásil, že „nič nebude ako predtým“ a že v Portugalsku končí „50 rokov vlády dvoch strán“.

Pre socialistov je výsledok nedeľňajších volieb veľkým sklamaním. V porovnaní s predčasnými voľbami z minulého roka stratili šesť percentuálnych bodov a 20 kresiel. Šéf strany Nuno Santos preto už v noci na pondelok (19. 5.) oznámil, že sa budú konať voľby nového vedenia, v ktorých on už kandidovať nebude.

Začínajú sa povolebné schôdzky

Montenegro viedol menšinovú vládu od vlaňajšieho apríla, vládnuť mohol vďaka PS, ktorá skončila druhá a vládu podporovala preto, aby sa na moci nepodieľala krajná pravica. Socialistická strana v Portugalsku vládla do vlaňajšieho apríla zhruba osem rokov. Predčasné voľby sa v nedeľu konali preto, že poslanci v marci vláde vyjadrili nedôveru.

Hlasovanie vtedy vyvolal sám Montenegro po tom, ako sa v tlači niekoľko týždňov písalo o jeho možnom konflikte záujmov kvôli rodinnej firme. Kauza sa ale týka rokov, keď nezastával žiadnu vládnu funkciu,

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podľa miestnych médií už v pondelok chystá zvolať prvú z povolebných schôdzok. Po stretnutí so všetkými lídrami strán, ktoré sa dostali do parlamentu, poverí niekoho zostavením vlády.

Ten potom musí do desiatich dní predložiť parlamentu svoj program. Ak ho poslanci odmietnu, môže prezident poveriť zostavením vlády niekoho iného, alebo vyhlásiť nové voľby.

Kto je Luís Montenegro?

Montenegro, predseda stredopravej PSD, sa premiérom stal vlani v apríli vďaka tomu, že jeho menšinovú vládu podporila ľavicová PS, aby sa na moci nepodieľala krajná pravic.

Parlamentné voľby vlani len tesne vyhrala pravicová Demokratická aliancia na čele s Montenegrovou PSD, druhá skončila PS, ktorá predtým vládla v krajine od roku 2015. Tretia sa umiestnila krajne pravicová formácia Chega, ktorá získala štyrikrát viac kresiel, ako mala predtým.

Nový Montenegrov kabinet zložil prísahu vlani 2. apríla, jeho politické vyhliadky ale boli neisté, pretože nemal v parlamente väčšinu.

V úrade premiéra Montenegro vystriedal socialistu Antónia Costu, ktorý bol ministerským predsedom od roku 2015 a v novembri 2023 podal demisiu kvôli korupčnému škandálu.

Luís Montenegro.
Luís Montenegro.Foto: TASR/AP

Tento rok vo februári ale aj Montenegra dostihla kauza ohľadom firmy Spinumviva, ktorú založil v roku 2021 a v roku 2022 ju previedol na manželku a deti. V tom čase nezastával žiadnu vládnu funkciu, bol ale už lídrom PSD.

Medzi klientmi Spinumvivy boli podľa portugalskej tlače aj podniky, pre ktoré Montenegro v minulosti pracoval. Bola medzi nimi aj skupina Solverde, prevádzkujúca kasína a hotely, pre ktorú pracoval Montenegro v rokoch 2018 až 2022.

Zastupoval ju okrem iného pri rokovaní so štátom o predĺžení licencie na prevádzkovanie kasín v mestách Espinho a Algarve. Tieto licencie mali podľa serveru ECONews vypršať koncom roka a o ich predĺžení mala rozhodovať vláda.

Dvakrát odvolávaný premiér

Od tohtoročného februára tak Montenegro prestál v parlamente dve hlasovania o nedôvere. Prvý návrh predložila krajne pravicová strana Chega a druhá Portugalská komunistická strana (PCP), v oboch prípadoch vládu podporili opoziční socialisti.

Po druhom hlasovaní sa však premiér rozhodol podať návrh na vyslovenie dôvery svojej vláde. A portugalský parlament v marci odmietol vysloviť dôveru jeho vláde, voliči tak idú k voľbám tretíkrát za tri roky.

Predsedom PSD je Montenegro od júla 2022. Stranu priviedol späť k moci, od ktorej bola odstavená v roku 2015 po období tvrdých úsporných opatrení, diktovaných podmienkami medzinárodnej pomoci. V predvolebnej kampani Montenegro sľuboval daňové úľavy pre strednú triedu a pre firmy.

Montenegro, profesiou právnik, bol v rokoch 2011 až 2017 šéfom parlamentnej frakcie PSD a počas tohto obdobia obhajoval prísny rozpočtový úsporný program prerokovaný Portugalskom výmenou za medzinárodnú finančnú pomoc.

„Životy ľudí sa nezlepšili, ale krajina je na tom oveľa lepšie,“ vyhlásil vtedy, napriek neľúbosti časti Portugalcov. Už vtedy odmietal spoluprácu so stále silnejšou krajnou pravicou, kvôli čomu sa rozišiel s vtedajším premiérom Pedrom Passom Coelhom.

Ostrieľaný politik z Porta

Narodil sa 16. februára 1973 v Porte, veľkom meste na severe krajiny, a vyrástol v Espinhu, o 20 kilometrov južnejšie, kde žije dodnes. Vyštudoval právo na Portugalskej katolíckej univerzite. V polovici 90. rokov viedol mládežnícku organizáciu strany PSD. Koncom 90. rokov bol radcom Espinha a v roku 2005 neúspešne kandidoval na starostu.

V roku 2002 Montenegra v 29 rokoch zvolili do parlamentu, kde zotrval až do roku 2018. Po odchode z parlamentu sa v roku 2020 pokúsil prevziať vedenie sociálnych demokratov, uspel až na druhý pokus o dva roky neskôr.

Jeho spolupracovníci opisujú Montenegra ako človeka, ktorý sa rád rozhoduje samostatne a niekedy je tvrdohlavý. Je ženatý, s manželkou Carlou má dve deti. Je fanúšikom futbalového klubu FC Porto.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet