Na hlavný obsah

Mimovládky nesúhlasia s výnimkami na odstrel 62 medveďov, na envirorezort podali jedenásť súdnych žalôb

Podľa ministra je odstrel v súlade s platnou legislatívou.

Mimovládky nesúhlasia s výnimkami na odstrel 62 medveďov, na envirorezort podali jedenásť súdnych žalôb
Ilustračná snímka medveďa hnedého. Foto: Unsplash

Mimovládne organizácie podali jedenásť súdnych žalôb na rezort životného prostredia pre vydanie výnimiek na odstrel 62 medveďov. Účastníkmi súdnych sporov sú aj konkrétne poľovnícke združenia.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) reagoval, že odstrely medveďov sú v súlade s platnou legislatívou.

Problematike odstrelu medveďov na Slovensku sa v relácii Rádiožurnál venovala redaktorka Slovenského rozhlasu Simona Gabliková:

Vláda začiatkom apríla vyhlásila pre výskyt medveďa mimoriadnu situáciu v 55 okresoch. Na základe správy štátnych ochranárov schválila aj mimoriadny zásah v počte 350 jedincov. Na rezort teraz smeruje jedenásť žalôb od mimovládneho sektora nadácie Aevis, iniciatívy My sme les a organizácie Via Iuris. Dôvodom je udelenie výnimiek na odstrel 62 medveďov.

„Pre udelenie výnimiek na odstrel medveďov ministerstvo využíva nedôveryhodné a neoverené informácie a často aj také, na základe ktorých už boli usmrtené iné medvede. V tomto roku bol napríklad povolený odstrel ôsmich medveďov na základe informácií, ktoré boli dôvodom zastrelenia dvoch medveďov ešte v roku 2024,“ priblížil Marián Hletko z My sme les.

Taraba: Za tento stav môže neodborná politika

Šéf rezortu Tomáš Taraba reagoval, že podľa týchto organizácií má medveď väčšie právo na život ako človek. Tvrdí, že táto neodborná politika priviedla Slovensko tam, kde sa momentálne nachádza.

„Aktivity týchto mimovládok nás nezaujímajú, pretože sú iba potvrdením politizácie vecného problému. Najskôr pri odstreloch strašili Európskou úniou a keď nepochodili tam, tak teraz molestujú súdy,“ uviedol v stanovisku Taraba.

Podpredseda obvodnej poľovníckej komory v Liptovskom Mikuláši Juraj Halahija pripomenul, že to boli práve poľovníci, ktorí pred sto rokmi začali medveďa chrániť.

„Tieto synantropné jedince, ktoré pobehujú po mestách, vyberajú smetné koše, chodia po cintorínoch a jedia sviečky, tak to nie je normálne a treba to regulovať. Bolo by treba, aby sa konečne niekto podpísal pod to, že by určil, tak ako máme pri jelenej zveri normálny kmeňový stav,“ uviedol Halahija.

Zvieratá strácajú plachosť

Podľa zoológa z Technickej univerzity vo Zvolene Tibora Patakyho platí, že inteligentnejšie zvieratá strácajú plachosť, ak sa prestanú loviť.

„Automaticky, keď ho lovíte, tak to zviera sa stáva plachým. A keď ho prestanete loviť, tak tie zvieratá strácajú plachosť, je to odôvodnené. Súhlasím s tým, čo sa týka toho počtu 62 kusov na Slovensko, že malo by sa odloviť trochu viac,“ povedal.

Vláda v apríli schválila aj nasadenie 50 vojakov na monitorovanie medveďov, opatrenie platí do 31. októbra.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál