V poradí 17. balík protiruských sankcií, ktorý v utorok (20. 5.) schválila Európska únia, nie je ničím neobvyklý. Práve tomu spolupracovník STVR v Moskve Jiří Just pripisuje pomerne mĺkvu reakciu Moskvy. V Ranných správach však upozornil aj na zvláštnosti balíka.
Sedemnásty balík sankcií vníma odborník Ivan Timofejev skôr ako gesto Bruselu, že chce pokračovať týmto spôsobom v pomoci Ukrajine a že nejde o žiadne tvrdé kroky, o ktorých sa pôvodne hovorilo. Stále častejšie sa totiž pred jeho schvaľovaním skloňoval zákaz dovozu ruského skvapalneného plynu (LNG) do Európy.
Timofejev priblížil, že na sankčnom zozname po novom figuruje vojenská poisťovňa aj energetická spoločnosť, informoval Just. Odborník za sankcie upozornil aj na zvláštnosti balíka.
„Hovorí, že je pomerne zvláštne, že sa sankcie uvalili na ruské chemické vojská, čo je neobvyklé. Boli uvalené z dôvodu, že sa mali údajne podieľať na otrave a chemickom boji proti ukrajinskej armáde,“ vysvetlil Just.
Ďalšou zvláštnosťou 17. balíka sankcií bolo aj zaradenie Krymského múzea na tento zoznam. „Ide o ruské múzeum na ruskom okupovanom ostrove. Timofejev, zdôraznil, že je to pomerne zvláštne, pretože na múzeá sa sankcie často neuvaľujú,“ dodal spolupracovník STVR s tým, že jeho zaradenie sa týka dlhodobého problému v súvise s majetkom, ktorý Ukrajina považuje za svoj.