Slovensko aj budúci rok čaká ďalšie kolo konsolidácie. Podľa Roberta Fica (Smer-SD) môže štát šetriť na počte poslancov v mestských zastupiteľstvách či úradníkoch. Opozícia takéto úvahy považuje za populizmus. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) upozorňuje, že ak sa vláde nepodarí znížiť dlh, čaká nás zmena zákona o dlhovej brzde, alebo musia zabezpečiť vyrovnaný rozpočet.
Vláde sa podľa premiéra darí zvyšovať dlhodobú udržateľnosť rozpočtu, ako aj znižovať štátny deficit podľa plánu. RRZ však poukazuje, že ak chceme znížiť štátny dlh musí vláda šetriť na sebe. Premiér má návrhy, ale či to podporia aj jeho koaliční partneri, si istý nie je.
„Sme pripravení postaviť parameter, koľko úradníkov v štátnej a verejnej správe má byť na tisíc obyvateľov. Dohodneme sa na tom? Bude súhlasiť pán Šutaj Eštok, pán (Andrej) Danko, pán (Branislav) Gröhling, pán (Michal) Šimečka, pán (Milan) Majerský. S tým, že budeme mať možno o polovičku menej štátnych úradníkov? Sme na to pripravený? My na to pripravení sme,“ vyhlásil premiér.
„Keď chce, aby Slovensko fungovalo efektívnejšie, naša verejná správa, naša samospráva. Štrnásť rokov vládol a teraz, keď zrazu nevie, ako konsolidovať, nevie šetriť, tak sa dožaduje našej pomoci,“ uviedol poslanec NR SR a predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka.
Premiérovým návrhom na šetrenie sa v Správach venoval redaktor Boris Novotňák:
Otázka transakčnej dane
Medzi najväčšie problémy, ktoré prináša vládne šetrenie, patrí aj transakčná daň. Jej zrušenie požaduje aj SNS. Andrej Danko o nej diskutuje aj s ministrom financií.
„Budem sa rozprávať s Robertom Ficom, aby ministerstvo financií upravovalo aj skutočné paradoxy zdaňovania a vyplácania miezd a mnohé iné. Tam dám priestor Smeru, aby ukázal svoju odbornú stránku,“ uviedol predseda strany SNS Andrej Danko.
Minister financií sa k detailom rokovaní so stranou SNS nevyjadril. „Ja si ctím koaličných partnerov, ja budem s nimi hovoriť, ale musia vidieť konsolidáciu ako celok. To sa nedá povedať, že ja chcem toto, tuto pustím peniaze, tuto pustím peniaze, ale kde ich nahradím, to je dôležité,“ skonštatoval minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Ministerstvo financií má na predstavenie konsolidácie ako aj štátneho rozpočtu čas do 21. novembra. Po tomto dátume začne platiť zákon o dlhovej brzde.
V prípade, že krajina má vysoký dlh, čo v súčasnosti máme, tak požiadavka dlhovej brzdy predpokladá, že vláda predloží okrem iných sankcií aj vyrovnaný rozpočet na rokovanie parlamentu,“ uviedol riaditeľ kancelárie RRZ Viktor Novysedlák.
Vláda podľa RRZ takýto rozpočet nemôže príliš meniť, a preto sa s tým vláda bude musieť popasovať. „V súlade zo zákonom to urobíme tak, aby bol dodržaný aj zákon o rozpočtovej zodpovednosti,“ vyhlásil Fico.
Premiér zároveň odmieta, že by konsolidácia mala byť na úkor sociálneho štandardu Slovákov a Sloveniek.